Shiba Inu

0 805

Historia:

Shiba Inu to starożytno-azjatycka rasa psów. Prawdopodobnie pochodzi z krzyżówki Chow Chow i innych psów. Wyhodowana w Japonii kilka tysięcy lat temu. Niektórzy twierdzą że, Shiba Inu oznacza „pieska zarośli”, inni twierdzą, że oznacza po prostu ” małego pieska”. Rasa osiągnęła niemal najwyższy poziom wymieralności psów podczas II wojny światowej. Po wojnie, japońskie wsie pomogły przywrócić jego populację. Dziś plasuje się najpopularniejszym psem w Japonii. Początkowo Shiba Inu używany był do płoszenia ptactwa i polowań na dziki. Obecnie jest to rasa psów do towarzystwa.

Charakterystyka:

Shiba Inu to odważne i niezależne psy. Są czujne, energiczne, wrażliwe i pełne życia, ale potrafią realizować swoje instynkty i robić swoje. Tworzą silne więzi ze swoimi opiekunami i rodzinami. Potrzebują dużo uwagi i czasu. Mogą być trochę nieufne w stosunku do nieznajomych. Mają figlarną otwartość w stosunku do dzieci. Shiba Inu ma mnóstwo energii, jest wspaniałym partnerem do spacerów i biegów. Shiba Inu mają kompaktową klatkę porośniętą krótkim, płaszczem zbliżonym do gęstej mniejszej wersji Akita. Mają szeroką głowę z zaostrzonym kagańcem, nos i uszy ciemne. Ich  trójkątne oczy mają inteligentny i obserwujący wzrok. Płaszcze są zazwyczaj w kolorze czerwonym lub czarnym podpalanym, z/ lub bez oznaczeń białych.

Warto wiedzieć:

Shiba Inu potrzebuje silnej woli właściciela, aby pokazać mu, kto jest szefem. Odpowiednio przeszkolony i socjalizowany od najmłodszych lat, będzie słuchać i wykonywać polecenia. Należy jednak pamiętać, że mają silne instynkty łowieckie, które sprawiają, że w publicznych miejscach muszą chodzić na smyczy. Zdrowy Shiba Inu może żyć 15 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego i przemieszczenia kolanowe. Wymagają sporadycznego szczotkowanie i nie zbyt częstych kąpieli.

źródło zdjęcia;
By Yozakura – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=692952

Komentarze
Wczytywanie...