Shar Pei

0 573

Historia:

Shar pei pochodzi z południowych Chin, z terenów prowincji Guangdong. Pierwsze wzmianki można znaleźć już za panowania dynastii Han z 200 r. p.n.e. Wykorzystywany był do polowań i walk psów. Na południu Chin przeznaczony był do stróżowania przy świątyniach. Nazwa Shar pei ” oznacza piaszczystą skórę”. W okresie władzy komunistycznej, rasa Shar-Pei została wyeliminowana z populacji. Przetrwała dzięki hodowcom z Hong Kongu i Tajwanu.

Charakterystyka:

Znakiem towarowym Shar pei jest pomarszczona twarz, która pozwala im uniknąć śmiertelnych ukąszeń. Chiński Shar-Pei może wyglądać na zadumanego, ale przy lepszym poznaniu jest wspaniałym towarzyszem do zabawy. Jest kochany i bardzo przywiązany do ludzi, którzy się nimi opiekują. Jest dumny i czasami stoi na uboczu, zwłaszcza, gdy nowi ludzie lub zwierzęta wprowadzają zamieszanie w rodzinie. Shar pei są niezależne i wybredne, ogólnie ciche, ale szczekają kiedy wyczuwają zagrożenie. Ze względu na fałdy skóry wokół oczu, słabo widzą. Wolą cień i potrzebują dużo wody. Ich głowy są wrażliwe na ciepło. Psy tej rasy mogą być trudne w szkoleniu. Wymagają stanowczości opiekuna.

Warto wiedzieć:

Chiński Shar-Pei może mieszkać w mieście, pod warunkiem że się będzie wyprowadzany na codzienne spacery. Jego pielęgnacja polega na czyszczeniu zmarszczek z brudu, kurzu i owadów. Płaszcz powinien być szczotkowany regularnie. Zdrowy chiński Shar-Pei może żyć 10 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują alergie skórne, infekcje ucha i wady wzroku.

źródło zdjęcia:
By canis-candie – http://www.sandhaut.info, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1561499

Komentarze
Wczytywanie...