Seter szkocki, gordon

0 625

Historia:

Pierwsze setery występowały w Szkocji już w XVII wieku. Obecna rasa została opracowana i rozsławiona przez lorda Alexandra Gordona, który w 1820 roku zapoczątkował własną hodowlę seterów. Do powstania gordonów przyczyniły się prawdopodobnie krzyżówki z bloodhoundami. Seter szkocki hodowany był jako pies myśliwski, był i jest używany jako pies wystawiający, legawiec, w polowaniach na przepiórki, kuropatwy i bażanty. Dziś są to popularne psy wystawowe, myśliwskie i towarzyskie.

Charakterystyka:

Seter Gordon jest idealnym współlokatorem. Jest obronny, przyjazny, niezawodny i cierpliwy. Potrafi doskonale komunikować się z otoczeniem. Gdy czegoś chce potrafią wyć, jęczeć lub szczekać. Gordon tworzy bardzo silne więzi z rodziną i bliskimi przyjaciółmi, ale jest nieco nieufny w stosunku do obcych. Nie są najlepszym wyborem do pilnowania domu. Ogłasza przybycie obcego za pomocą szczekania, ale na tym jego rola się kończy. Ma uprzejmy i grzeczny sposób bycia. Jest szczególnie kochający i cierpliwy dla dzieci. Ten pies został nagrodzony za swoją ostrą inteligencję i dobrą pamięć, szybko uczy się komend i nigdy ich nie zapomina. Sierść Setera szkockiego jest miękka, intensywnie czarna z podpalaniami w kolorze ciemno brązowym. Posiada tzw. pióro, czyli wydłużoną sierść na ogonie, na łapach i uszach występują frędzle. Ma długą kufę, czarny i szeroki nos, wiszące i cienkie uszy oraz ciemno-piwne oczy.

Warto wiedzieć:

Seter Gordon potrzebuje dużo ćwiczeń, jest to bowiem pies aktywny i energiczny. Znudzony, zaniedbany lub siedzący sam, może stać się destrukcyjny. Docenia wyzwania i konstruktywne zadania, jego umysł musi być stale zajęty. Setery Gordon mają silne instynkty łowieckie, dlatego zawsze należy trzymać je na smyczy podczas spacerów. Zdrowy Seter Gordon może żyć 12 lat. U niektórych mogą rozwijać się dysplazja stawów biodrowych, zaćma i niedoczynność tarczycy. Niektóre Gordony mają skłonność do wzdęć.

źródło zdjęcia:
By blues – http://www.blues.gda.pl/setery/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=978204

Komentarze
Wczytywanie...