Schipperke

0 587

Historia:

Nazwa Schipperke pochodzi od flamandzkiego słowa „małego kapitana”. Schipperke były hodowane przez belgijskich kapitanów łodzi do pilnowania łodzi pozostawianej bez opieki człowieka. Były także psami stróżującymi w domach mieszczan, pomagały w zwalczaniu gryzoni i  zapewniały towarzystwo. Pracowały również u szewców i sklepikarzy w całej Belgii jako psy obronne. Dziś Schipperke jest psem reprezentacyjnym.

Charakterystyka:

Schipperke łączy w sobie solidną etykę pracy z poczuciem humoru. Jest to kochający i ciepły pies, chętni do nauki, łatwy w szkoleniu i trochę zadziorny. Lubi zabawy z dziećmi i innymi zwierzętami, w tym kotami, tworzy silne więzi ze swoimi rodzinami. Schipperke to idealny pies do życia w mieszkaniu. Ten mały, przyjazny i uprzejmy piesek lubi grać w gry na dywanie, ale uwielbia biegać i bawić się na zewnątrz. Niestrudzenie aktywny, będzie szczęśliwy dotrzymując kroku biegaczowi, nawet najbardziej intensywnemu. Używany przez setki lat do pilnowania barki przed złodziejami i szczurami Schipperke posiada wbudowaną w geny opiekuńczość. Jest doskonałym strażnikiem i idealnym drugim oficerem. Schipperke ma krępy, długi płaszcz, który zazwyczaj jest czarny, ale możne też mieć kolor brązowy, jasnobrązowy i w odcieniach czerwieni. Jego grube warstwy sierści rosną w kilku różnych długościach na całym ciele, łącznie z grubą obrożą wokół szyi.

Warto wiedzieć:

Schipperke są z natury czujne. Z tego powodu mogą być nieco nieufne wobec obcych. Przy bliższym poznaniu będą rozluźnione i spokojne. Są z natury ciekawskie i niezależne. Zdrowy Schipperke może żyć 15 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, epilepsję, zaćmę i inne choroby związane ze wzrokiem. Ich długie, grube płaszcze potrzebują regularnego szczotkowania.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Schipperke#/media/File:Schipperke_gismo_12.jpg

Komentarze
Wczytywanie...