Sarplaninac

0 1 581

Historia:

Sarplaninac pochodzi z obszaru Illyria, stąd też pochodzi jego nazwa Illyrian sheepdog. Został wyhodowany najprawdopodobniej w Średniowieczu. Dzisiaj tereny te otrzymały nazwę Macedonii , a nazwa Sarplaninac pochodzi od nazwy gór Szar Płanina, gdzie te psy pracowały. Owczarki jugosłowiańskie czy psy pasterskie, jak je nazywano, wykorzystywane były do zaganiania stad owiec oraz pilnowania ich przed drapieżnymi zwierzętami. Przodkami Jugosłowiańskiego psa pasterskiego z Szar Płaniny były prawdopodobnie molosy greckie i tureckie psy pilnujące. Wojna w Bośni zdziesiątkowała te psy. Dziś są popularne zarówno w Jugosławii jak i Ameryce Północnej. Pełnią rolę psów stróżujących. Sarplaninac był psem marszałka Josipa Tity.

Charakterystyka:

Sarplaninac to niezależny myśliciel i obrońca. Jest znakomitym obrońcą powierzonego stada. W sytuacjach zagrażających potrafi być okrutny, odważny, nie boi się większych od siebie przeciwników. Jest przy tym inteligentny i mądry, potrafi przewidywać sytuacje. Jest niezmiernie przywiązany do swojego stada, potrafi z nim spać i bawić się tylko w ich pobliżu. Nie spuszcza stada z pola widzenia. Pies pasterski z Szar Płaniny swoich przyjaciół wybiera bardzo ostrożnie. Jest przywiązany do opiekuna i wykonuje jego polecenia, ale lubi pracować samodzielnie. Może mieszkać w rodzinie z dziećmi, ale musi z nimi dorastać i być w tym kierunku socjalizowany i szkolony. Raczej nie bierze udziału w uroczystościach rodzinnych, woli pozostawać na uboczu. Jest to pies typowo gospodarski. Sarplaninac posiada umaszczenie czarne, białe, jasnobrązowe. Ma budowę średniej wielkości psa.

Warto wiedzieć:

Psy tej rasy nie nadają się do życia w mieszkaniu, w mieście. Nie potrzebują dużo ruchu. Na ogół jest to zdrowa rasa i odporna na choroby. Najlepiej się czuje, gdy może spać na zewnątrz, dlatego należy sprawić mu tam odpowiednie warunki. Jego futro wymaga systematycznej pielęgnacji. Może żyć 13 lat.

Komentarze
Wczytywanie...