Samojed

0 849

Historia:

Nazwany na cześć starożytnego syberyjskiego plemienia Samoyed, w Rosji. Psy tej rasy żyły, polowały i pracowały wśród tych ludzi od wieków. Mieszkały z ludźmi w namiotach z uwagi na ciepło jakie miało ich futro, często ogrzewały swoich właścicieli. Znane były jako psy zaprzęgowe i myśliwskie. Do Europy zostały przywiezione w końcu XIX wieku, szybko zyskały popularność.

Charakterystyka:

Samoyed jest to starożytny pies pracujący. Wierny i inteligentny, gotowy do pomocy przy każdym zadaniu. Jego temperament jest łagodny, ufny i szlachetny. Samoyed jest psem aktywnym i lubiącym zabawy. Samoyed ma tendencję do wiązania się ze swoim opiekunem, ale kocha wszystkich w rodzinie, zwłaszcza dzieci. W rzeczywistości pies tej rasy kocha wszystkich kogo spotyka na drodze. Z tego powodu nie może być dobrym psem stróżującym. Samoyed uwielbia być wśród ludzi, w samym środku akcji. Nie lubi być sam zbyt długo, może się wówczas nudzić i niszczyć przedmioty. Samoyed ma solidną klatkę pokrytą gęstą, białą, odporną, podwójną warstwą sierści. Jego szeroka, klinowata głowa ma zwężony pysk i stojące, trójkątne uszy, oczy, usta i nos są czarne.

Warto wiedzieć:

Samoyed może żyć 16 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, alergie skórne i problemy ze wzrokiem, zanik siatkówki. Puszysty włos nie wymaga wielkiej pielęgnacji, należy szczotkować go codziennie i od czasu do czasu kąpać. Samoyed potrzebuje codziennych spacerów, aby zachować zdrowie. Ten pies jest lepiej przystosowany do życia w chłodniejszych klimatach. Należy pamiętać, że jest to pracująca rasa, używana do spędzania dużo czasu na dworze i uwielbia być zajęta.

źrodło zdjecia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=358043

Komentarze
Wczytywanie...