Pumi

0 584

Historia:

Pumi pochodzi z Węgier, z XVII lub XVIII wieku. Powstał w wyniku krzyżówki terierów i puli. Pumi używane były do pasienia owiec, bydła i świń. Poza tym, tępiły małe gryzonie. Dziś trzymane są jako psy do towarzystwa.

Charakterystyka:

Pumi jest to żywy, czujny, pracowity pies. Już od najmłodszego okresu potrzebuje socjalizacji i szkolenia. Nie jest dobrym psem dla małych dzieci. Jest bardzo aktywny. Lubi towarzystwo innych psów. Podobnie jak w przypadku innych ras o kręconych włosach, Pumi wymaga minimum szczotkowania, co czyni go dobrym towarzyszem dla alergików. Pumi to średniej wielkości pies podobny do Puli. Najbardziej zauważalną cechą jest jego płaszcz. Faliste futro obejmuje jego chude ciało w pierścienie i loki. Jego miękki podszerstek miesza się z ostrzejszą zewnętrzną warstwą włosów. Pumi są szare, białe, czarne lub żółto-brązowe. Mają długi pysk, który stanowi prawie połowę długości głowy.

Warto wiedzieć:

Pumi musi mieć zawsze coś do zrobienia, może to być zabawa sportowa, gra. Potrafi sobie sam wymyślać zadanie np. pilnowanie kota domowego. Jest psem aktywnym, dlatego należy zapewnić mu dużo ruchu. Pumi jest nieufny wobec obcych, co czyni go dobrym psem stróżującym. Jest to generalnie bardzo zdrowy pies, czasami występuje u niego zwichnięcie stawu kolanowego.

źródło zdjęcia:
By Lezo – Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3137761

Komentarze
Wczytywanie...