Pudel średni

0 702

Historia:

Choć Pudle żyły w Europie przez wieki, nikt nie wie na pewno, skąd pochodzą. Niektórzy twierdzą, że Niemcy są miejscem ich narodzin, ale we Francji, uważane są za rasę narodową. Nazwa Pudel najprawdopodobniej pochodzi od niemieckiego słowa Pudel, czy „gra w wodzie”, został bowiem wykorzystany do łapania ptactwa wodnego dla myśliwych. Słowo pudel w języku starogermańskim oznaczało kałużę, we Francji psy tego typu nazywano barbetami ze względu na ich kosmate brody. Z historii tej rasy wyłania się opinia dotycząca pochodzenia z Islandii, skąd sprowadzano na stary kontynent średniej wielkości psy zaganiające, krzyżowane następnie z psami myśliwskimi. Pudle były cenione za ich inteligencję i dobre maniery, ostatecznie wykorzystywane w cyrkach i pokazach psów oraz oczywiście jako towarzysze.

Charakterystyka:

Pudle są to sprytne i skoczne towarzysze domowe, dostosowane do swoich środowisk i dość łatwe w szkoleniu, nic wiec dziwnego, że były niegdyś bardzo popularne jako psy cyrkowe. Mają kilka instynktownych nawyków, takich jak oznakowanie miejsca i polowania, które mogą być zauważalne na spacerach. Pudle chętnie proszę i świetnie się bawią. Są ogólnie aktywnymi i zwinnymi zwierzętami, najszczęśliwsze wówczas kiedy korzystają z codziennych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Bez wystarczającej uwagi i aktywności, mogą się nudzić. Są wtedy wzburzone, niespokojne i (czasami) destrukcyjne. Lubią także igraszki w wodzie i za wszelką cenę chcą to robić. Pudle nie lubią być całymi godzinami same w domu. Są zdolne do związania się z każdym członkiem rodziny, w przeciwieństwie do uznawania tylko jednej osoby. Pudle to idealne psy rodzinne. Są bardzo cierpliwe podczas zabawy z dziećmi. Wspaniale pełnia rolę strażników, szczekają gorliwie gdy obcy zbliża się do domu. Standardowy Pudel ma średniej wielkości ramkę z zaokrągloną czaszką głowy i kufaą ciemne owalne oczy i szerokie, blisko wiszące uszy. Mają długie nogi, które dają im sprężysty krok. Sierść jest czasami kręcona i szorstka, czasem miękka i falista, może mieć dowolny kolor.

Warto wiedzieć:

Pudle  to wysokiej wytrzymałości  psy, posiadające wiele umiejętności, jak np. posłuszeństwo, łowiectwo i prace pasterskie. Mogą być także sportowymi zawodnikami. Pudle mają tendencję do tycia. Należy je karmić małymi posiłkami kilka razy dzienne. Muszą być przycięte i regularnie kąpane, nie zrzucają dużo sierści. Standardowe Pudle mogą żyć 15 lat. Choć jest to stosunkowo zdrowa rasa, mogą chorować na dysplazję stawu biodrowego, alergie, choroby skóry i zaćmy.

źródło zdjęcia:
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1253107

Komentarze
Wczytywanie...