Portugalski pies stróżujący

0 925

Historia:

Portugalski pies stróżujący najprawdopodobniej pochodzi z południowej Portugalii, z rejonu Alentejo, stad też nazwa rasy: Rafeiro do Alentejo. Swoją historią sięga czasów średniowiecza. Jego przodkami były psy lokalne. Może wywodzić się też od mastiffa hiszpańskiego, tybetańskiego i owczarka anatolijskiego. Jego pochodzenie nie jest dokładnie znane. Wykorzystywany był jako pies pasterski i pies stróżujący do pilnowania domostw i dobytku. Dziś psy tej rasy pracują przy pilnowaniu stad.

Charakterystyka:

Rafeiro do Alentejo to psy wymagające konsekwentnego, stanowczego opiekuna. Potrzebują szkolenia i wczesnej socjalizacji. Mają silny instynkt obronny i terytorialny. Zawzięcie bronią swojego stada, dobytku czy rodziny. Jest to pies niezwykle odważny i silny. Posiada dużo energii, pewności siebie, jest niezależny czasami uparty. Dla rodziny jest kochający, lojalny, czuły. Uwielbia spędzać z nią czas. Potrzebuje dużo ruchu, kocha wspólne spacery, bieganie i konstruktywne zabawy. Bardzo przywiązuje się do opiekuna. Nie zawsze jest mu posłuszny, ale na pewno jest mu oddany i przyjacielski. Portugalski pies stróżujący ma długie silne kończyny, głowę podobną do głowy niedźwiedzia, krótki pysk, trójkątne uszy i ciemne oczy. Jego umaszczenie może być w kolorze czarnym, płowym, szarym, żółtym. Może mieć białe znaczenia, nakrapiania, łaty, pręgi. Posiada średniej długości, gęstą, prostą sierść.

Warto wiedzieć:

Portugalski pies stróżujący potrzebuje dużo ruchu i aktywności. Najlepiej czuje się w środowisku naturalnym. Może przebywać na podwórku. Nie nadaje się do życia w mieście. To typowy pies pracujący w gospodarstwie. W pielęgnacji jest prosty, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Może żyć 13 lat.

źródło zdjęcia:
Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1498155

Komentarze
Wczytywanie...