Portugalski pies dowodny

0 681

Historia:

Portugalski pies dowodny pochodzi z Portugalii, z rejonu Algarve. Jego przodkami są najprawdopodobniej psy lokalne i berbety. Wykorzystywany był jako pies rybacki, aportujący i stróżujący. Towarzyszył rybakom podczas połowów, przenosił wiadomości pomiędzy statkami. Psy tej rasy najbardziej cenione są w Anglii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce rasa rzadko spotykana.

Charakterystyka:

Portugalski pies dowodny to pies wszechstronnie uzdolniony. Potrafi polować w wodzie, doskonale pływa i nurkuje. Jest znakomitym stróżem. Pilnuje powierzonego mu dobytku. Jest niezwykle chętny do pracy, kocha zajęcia. Nie lubi nudy. Uwielbia kontakt z ludźmi. Jest wspaniałym kompanem i przyjacielem. Ma radosne i pogodne usposobienie. Jest nieco nieufny w stosunku do obcych. Portugalski pies dowodny ma umaszczenie czarne, białe, brązowe lub trójkolorowe w tych kolorach. Jego sierść jest pokryta lokami i kosmykami. Ma mocno umięśnioną sylwetkę, szeroką głowę, szeroki nos, okrągłe oczy.

Warto wiedzieć:

Portugalski pies dowodny potrzebuje dużo ruchu i dużej przestrzeni. Powinien mieć zapewniony dostęp do kontaktu z wodą. Nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Psy tej rasy wymagają profesjonalnego strzyżenia, systematycznej pielęgnacji.

źródło zdjęcia
By Silke Hollje-Schumacher – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=809348

Komentarze
Wczytywanie...