Polski owczarek nizinny

0 691

Historia:

Polskie owczarki nizinne pochodzą od przodka z Tybetu, od którego pochodzi również terier tybetański. Psy tybetańskie wędrowały w kierunku zachodnim, aż trafiły na obszar Niziny Wschodnioeuropejskiej. W okolicach V wieku wraz z najazdem Hunów przedostały się do Europy Centralnej. Odkryty w Polsce, Polski owczarek nizinny wyrobił sobie miano psa pilnującego stada i ochrony nieruchomości w nizinnych równinach Europy Wschodniej.

Charakterystyka:

Owczarek Nizinny polski ma silną osobowość. Hardy i lojalny, łączy w sobie miły temperament. Pies potrzebuje zdecydowanego, pozytywnego szkolenia od najmłodszych lat. Ma słodki charakter i ciepłe serce. Jest urodzonym pracownikiem i opiekunem. Dłuższe z nim przebywanie powoduje, że jest on bardziej lojalny, kochający i niezawodny. Owczarek Nizinny polski jest średniej wielkości, proporcjonalny, o długiej sierści szorstkowłosej. Zwykle ma kolor biały lub szary z czarnymi łatami, ale można go również znaleźć w szerokiej gamie kolorów. Jego okrągła głowa jest zwykle spowita z długimi włosami. Ma brązowe, owalne oczy i wielki czarny nos.

Warto wiedzieć:

Owczarek Nizinny polski lubi długie, codzienne spacery. Powinien również biegać wolny od smyczy po ogrodzonym terenie. Polski Owczarek Nizinny może żyć 15 lat. Podatny jest na dysplazję stawu biodrowego, padaczkę i głuchotę. Pielęgnacja polskiego Owczarka Nizinnego nie wymaga dużo pracy. Długą, ostrą warstwę płaszcza należy szczotkować regularnie, aby zapobiec macie i utrzymywać go błyszczącym i pięknym.

Zródło zdjęcia:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Polski_owczarek_nizinny#/media/File:Polski_owczarek_nizinny_rybnik-kamien_pl.jpg

Komentarze
Wczytywanie...