Podengo portugalski

0 1 357

Historia:

Podengo portugalski pochodzi z Portugalii, najprawdopodobniej z XIX wieku. Wykorzystywany był do polowania na króliki, stąd też jego inna nazwa pies na króliki. Pracował także jako pies tropiący i norowiec. Jego głównym zadaniem było wypłaszanie zwierzyny z nor i wystawianie jej innym psom lub myśliwym. Obecnie hodowany jest jako pies do towarzystwa i pies stróżujący. W Portugalii psy te są docenianymi domowymi ulubieńcami. W Polsce rasa mało popularna.

Charakterystyka:

Podengo portugalski to typowy pies myśliwski, zwinny, szybki, wytrzymały. Posiada niesamowity temperament. Jest mądry, pełen sprytu i niezależności. Akceptuje inne psy. Potrafi pracować w sforze. W domu psy tej rasy są energiczne, skore do zabawy. Uwielbiają piszczące zabawki. Doceniają każdą chwilę spędzoną z rodziną. Potrafią aportować. Wielką radość przynoszą mu zabawy polegające na tropieniu. Podengo portugalskie są niezwykle ciekawskie, muszą wszystko wiedzieć, są przy tym bardzo czujne. Wymagają socjalizacji. Dobrze wychowane wykonują polecenia opiekuna, są posłuszne i kochane. Dogadują się z dziećmi, są dla nich miłe i delikatne. Rasa Podengo portugalski ze względu na wielkość występuje w trzech odmianach:
miniaturowej, (Pequeno) 20-30 cm, 4-5kg
średniej, (Medio) 40-55 cm, 16-20kg
dużej, (Grande) 55-70 cm, 20- 27kg
Ze względu na rodzaj szaty występują odmiany szorstkowłosa (pelo cerdoso) i krótkowłosa (pelo liso). Podengo portugalski ma umaszczenie ciemne truflowe, ale nie czarne. Ma dobrze zbudowaną sylwetkę.

Warto wiedzieć:

Podengo portugalski potrzebuje konsekwentnego i stanowczego opiekuna. Należy mu zapewnić dużą dawkę ruchu, spacerów i zabaw. Idealne do joggingu i przejażdżek rowerowych.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=421468

Komentarze
Wczytywanie...