Podenco z Ibizy

0 1 238

Historia:

Przodkami tej rasy były psy faraona. Podenco z Ibizy zachowały się na Balearach, gdzie brały udział w polowaniach na króliki i ptactwo. Jest jednym z najstarszych ras udomowionych psów. Były wielbione tysiące lat temu przez egipskich faraonów i członków rodzin królewskich za ich ciepłe towarzystwo i niezawodne instynkty łowieckie. Handlowcy przywieźli te przystojne psy na śródziemnomorską wyspę Ibiza, gdzie rasa została zachowana do dziś.

Charakterystyka:

Pies tej rasy szybko przywiązuje się do właściciela. Nie potrzebuje jednak stałego i nadmiernego zainteresowania z jego strony. Podenco z Ibizy to pies uprzejmy i przyjazny, zabawny, towarzyski i serdeczny wobec członków rodziny. Jest nieco nieufny wobec obcych. Podenco z Ibizy jest szybki i inteligentny, nowych poleceń uczy się z łatwością. Jest czysty i cichy, łatwo dostosowuje się do życia w mieszkaniu. Potrzebuje jednak dużo ćwiczeń, aby fizycznie i psychicznie nie był ostry i agresywny. Jest to bardzo szybki pies. Wykazuje agresję w stosunku do innych psów. Posiada silny instynkt łowiecki. Ciało Podenca z Ibizy pokryte jest sierścią o rudej lub płowej maści, jest smukłe i zgrabne. Ma wyraźne owalne oczy, długie stojące uszy i cielisty nos. Podobnie jak pies Faraona ma tendencję do rumieńca kiedy jest szczęśliwy.

Warto wiedzieć:

Podenco z Ibizy może żyć 13 lat ze stosunkowo niewielką ilością genetycznych problemów zdrowotnych, takimi jak alergie i drgawki. Zarówno krótkowłose i ostrowłose są łatwe w pielęgnacji, wymagają tylko sporadycznego szczotkowania.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=podenco+z+ibizy+dog+wikipedia+foto&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=

Komentarze
Wczytywanie...