Pies grenlandzki

0 958

Historia:

Pies grenlandzki pochodzi z Grenlandii. Najprawdopodobniej pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Jego przodkami są psy syberyjskie i wilki północne. Wyhodowany został przez Eskimosów jako pies pociągowy i pies myśliwski do polowania na niedźwiedzie i foki. Psy grenlandzkie towarzyszyły Roaldowi Amundsenowi w zdobyciu bieguna południowego w 1911 roku i P. Victorowi w polarnej wyprawie w 1936 roku. Zostały sprowadzone do Szwajcarii do pomocy w budowie linii kolejowej na lodowcu. Robotnicy korzystali z ich siły i wytrwałości. Dziś znane są w całej Europie.

Charakterystyka:

Pies grenlandzki to wytrzymały, silny i wytrwały pies. Wyhodowany do pracy w niezwykle trudnych warunkach jest niezwykle pomocny człowiekowi. Jest bardzo pracowity i szczęśliwy, gdy ma zadania do wykonania. Psy tej rasy są niezależne i samodzielne, bardzo jednak przywiązane do swojego opiekuna. Są mu oddane i wierne. Potrzebują jednak mocnego, konsekwentnego opiekuna, ze stanowczymi poleceniami. Lubią towarzystwo ludzi, uwielbiają też wyścigi psich zaprzęgów. Opiekun stada zaprzęgowego musi umieć radzić sobie z ich pierwotnymi instynktami i silną psychiką. Pies grenlandzki to pies stadny. Ma szeroko zakrojoną hierarchię życia w stadzie. Psy tej rasy są dominujące, wymagają odpowiedniego szkolenia. Należy tak prowadzić wychowanie, aby zachować swoją pozycję przewodnika stada. Pies grenlandzki to dobry pies myśliwski. Ma bardzo silnie zakorzenione instynkty do polowania. Może być agresywny wobec innych psów. Dobrze wychowany jest wspaniałym towarzyszem, wesołym kompanem o żywiołowym usposobieniu. Pies grenlandzki ma umaszczenie jedno lub wielobarwne, dowolnego koloru. Posiada podwójną okrywę włosową, miękki podszerstek oraz gesty, szorstki, prosty włos. Ma grube stopy, silne pazury i odporne na trudne warunki opuszki palców. Jego nogi są silnie umięśnione.

Warto wiedzieć:

Pies grenlandzki potrzebuje dużej przestrzeni, nie jest wskazane aby mieszkał w mieszkaniu w mieście. Może zamieszkać na zewnątrz, gdzie po stworzeniu mu odpowiednich warunków będzie się dobrze czuł. Nie lubi nadmiernego ciepła. Na ogół jest to zdrowa rasa. Żyje 13 lat. Potrzebuje sporadycznego szczotkowania.

Komentarze
Wczytywanie...