Pies górski z Estrela

0 899

Historia:

Pies górski z Estrela nazywany jest w swojej ojczyźnie, Portugalii, Cao da Serra da Estrela. Jest to jedna z najstarszych ras w regionie Gór Estrela. Dopiero setki lat hodowli przez najlepszych znawców pasterskich psów, pozwoliły na wyhodowanie dzisiejszych standardów. Do produkcji wybierano psy, które były duże, mocne, nieustraszone, niezależne i lojalne. Pierwszy wzorzec rasy opracował w 1922 roku doktor Correa. Portugalska policja korzystała z tych psów do pracy w policji, ale były również używane do ciągnięcia wozów i w pracy ratownictwa górskiego. Dziś dużą popularnością, rasa ta, cieszy się w Wielkiej Brytanii.

Charakterystyka:

Podobnie jak w przypadku innych ras psów górskich, pies górski z Estrela jest szczególnie dobry w kontaktach z dziećmi. Jest cierpliwy, miły i łagodny. To wielki pies rodzinny i opiekuńczy. Jest samodzielny w pracy i odporny na trudne warunki pogodowo-terenowe. Pojętny, ale nieufny. Bez odpowiedniego szkolenia może być czasami wręcz agresywny wobec obcych. Nie jest także psem łatwym do ułożenia. Jest to duży, proporcjonalnie zbudowany, potężny, piękny pies. Jego uszy są w kształcie róży. Ma charakterystyczną czarną maskę, która kontrastuje z jego żółtym, pręgowanym płaszczem. Sierść jest gęsta i gruba z wyczuciem koziego włosa. Występują dwie odmiany: psy długowłose i krótkowłose.

Warto wiedzieć:

Pies górski z Estrela jest inteligentny i pewny siebie. Lubi trenować, ale może być uparty, więc trzeba dużo cierpliwości i czasu. Potrzebuje wiele psychicznego pobudzenia i aktywności fizycznej. Rasa ta nie ma większych problemów zdrowotnych. Żyje od 11-13 lat. Najczęstszym problemem jest dysplazja stawów biodrowych.

źródło zdjęcia:
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1391819

Komentarze
Wczytywanie...