Phalene

0 2 136

Historia

Phalene pochodzi z Francji. Jest wcześniejszą odmianą rasy Papilon. Pierwsze udokumentowane zapiski pochodzą z XVI wieku. Nazwa wywodzi się od francuskiego słowa phalene – ćma nocna i określa kształt uszu phalene, które przypominają skrzydła motyla. Psy tej rasy były uwidaczniane w portretach zamożnych ludzi zarówno w Belgii, Francji jak i Hiszpanii i Włoszech. Występowały na dworach niemal całej Europy, zabawiając damy dworu. Największą popularność, te małe pieski, zyskały na przełomie XIX/XX wieku. W I połowie XX wieku rasa Phalene była bliska wymarciu. Dziś jest bardzo popularna. Hodowana jest do towarzystwa i na wystawy.

Charakterystyka:

Phalene to pies dobrze wychowany, ułożony, grzeczny. Jest to typowy pies kanapowy i wystawowy. Niesamowicie dumny i wytworny. Chodzi z gracją. Jest przy tym bardzo przywiązany do swojego opiekuna. Uwielbia z nim przebywać. Lubi zabawy i gry. Mądry, inteligentny, wesoły i posłuszny. Wspaniały przyjaciel i towarzysz. Może być także dobrym psem stróżującym. Czasami nieufny wobec obcych. Jego umaszczenie ma biały kolor z czerwonymi lub czarnymi łatami.

Warto wiedzieć:

Zdrowy Phalene może żyć 15 lat. Może mieć problemy z wypadaniem rzepki kolanowej, ze złamaniami kości i zanikiem siatkówki oka. Jest łatwy w pielęgnacji, wystarczy szczotkowanie 2 razy w tygodniu. Lubi spacery.

Komentarze
Wczytywanie...