Pekińczyk

0 967

Historia:

Pekińczyk jest rasą wyhodowaną w Mandżurii. Do połowy XIX wieku rasa ta znana była wyłącznie w Chinach. Pekińczyki hodowane były jako psy świątynne. Według chińskich wierzeń goniły i chwytały pojawiające się w świątyniach demony, stawiały czoła nawet najpotężniejszym złym duchom. Inna legenda wspomina, że pekińczyki miały być owocem miłości lwa do małpki. Związek został pobłogosławiony przez samego Buddę. Po lwach, pekińczyki odziedziczyły swoją szlachetność, a po małpce nietypowy krok. Według wierzeń, psy powstałe z tego związku towarzyszyły Buddzie i w razie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy. Pochodzące z dynastii Tang w Chinach, pekińczyki były ukochanymi zwierzakami na dworze cesarskim. Nazwane zostały „psami Lew Chin”, ze względu na ich królewskie pochodzenie. Przez wieki Chińscy monarchowie i arystokraci przykładali się do starannej hodowli tych psów. W 1860 roku brytyjscy żołnierze po najeździe na pałac cesarski odkryli rasę. Kilka Pekińczyków zostało sprowadzonych do Europy, gdzie zostały oddane do pałacu królewskiego zwiększając przez to ich popularność.

Charakterystyka:

Przez wieki Pekińczyk siedział na kolanach królów i królowych, spacerował po cesarskich pałacach. Łącząc żywą inteligencję, godność i dumę, posiadał pewność siebie. Jest to uczuciowe i wrażliwe stworzenie. Potrzebuje dużo uwagi. Ma też tendencję do zazdrości i rywalizowania o uwagę. Albo on, albo nikt inny. Podobnie jak u innych małych psów, pekińczyk ma osobowość dużego psa, potrafi pokazać swoją dominację, poprzez odmówienie jedzenia, gier i innych ofert. Pekińczyk kocha ruch, ale można znaleźć go również siedzącego na kanapie, dokładnie tam, gdzie był kilka godzin temu. Są to psy idealne dla mieszkańca miasta. Pekińczyk to pies z długim włosem, naprawdę  „włosem lwa”. Jego szeroka płaska głowa ma ciemne, lekko wydatne, ale niewypukłe oczy, ciemną pomarszczoną mordkę i wiszące w kształcie serca uszy. Jego nieco długie ciało ma  włosy wiszące po obu stronach tułowia, a ogon jest łukowaty. Umaszczenie może występować niemal w każdym kolorze.

Warto wiedzieć:

Pekińczyk posiada miłość do szczekania. Jest idealnym, luksusowym towarzyszem, który będzie ostrzegał przed intruzami. Może szybko przybrać na wadze, co powoduje problemy zdrowotne. Pekińczyki muszą być szczotkowane kilka razy w tygodniu, aby utrzymać swoje płaszcze pod kontrolą. Powinny mieć także regularne, zaplanowane wizyty w salonie pielęgnacyjnym, aby ich długie włosy były w formie. Ponadto, należy oczyszczać ich oczy, uszy i twarz regularnie. Mogą żyć 15 lat. Typowe choroby obejmują owrzodzenia, rogówki i inne problemy z oczami, udar cieplny i ściśnięte nozdrza.

Zdjęcie: Sonia-pekińczyk- 10lat-autor-Julia-Franczuk

Komentarze
Wczytywanie...