Owczarek szkocki długowłosy

0 646

Historia:

Owczarek szkocki długowłosy pochodzi ze Szkocji z XVI wieku. Jego przodkami są setery. Wykorzystywano go do prac pasterskich i do towarzystwa. Po raz pierwszy pojawił się na wystawie w 1860 roku w Birmingham w Anglii. Dziś jest psem stróżującym, do towarzystwa i psem sportowym wykorzystywanym do takich dyscyplin kynologicznych jak Frisbee i Agility. W Polsce pojawił się w 1924 roku. Wielką popularność tej rasie przyniósł pies grający rolę Lassie w 1943 roku.

Charakterystyka:

Owczarek szkocki długowłosy to energiczny, wesoły, pogodny pies. Jest bardzo inteligentny, szybko się uczy i jest chętny do nauki. Wymaga socjalizacji już w okresie szczenięcym. Psy tej rasy kochają swoją rodzinę, szybko się do niej przywiązują. Uwielbiają zabawy z dziećmi, są przy tym czułe, delikatne i opiekuńcze. Rzadko spotyka się u nich agresję. Są bardzo towarzyskie. Lubią brać udział we wszystkich uroczystościach rodzinnych. Bardzo źle znoszą samotność. Dogadują się z innymi psami. Owczarek szkocki długowłosy ma piękną budowę ciała. Jego sylwetka jest harmonijna i proporcjonalna. Jest trochę dłuższy niż wyższy. Ma klinowatą głowę, wydłużoną kufę, lekko skośne niebieskie lub brązowe oczy, stojące uszy i długi ogon. Posiada umaszczenie w trójkolorze, morelowe lub z przewagą koloru białego. Ma gęstą, długą sierść składającą się z dwóch warstw, miękkiego podszerstka i twardego, mocnego włosa.

Warto wiedzieć:

Owczarek szkocki długowłosy ma piękny, długi włos, ale nie wymaga częstego szczotkowania. Jest bowiem samoczyszczący. Pies tej rasy potrzebuje dużo ruchu i dużej przestrzeni. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi są dysplazja stawów biodrowych, zanik siatkówki oka, anomalia oczu i nowotwory kości.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=567622

Komentarze
Wczytywanie...