Owczarek szetlandzki

0 549

Historia:

Owczarek szetlandzki najprawdopodobniej wywodzi się z krzyżówki małych Collie i innych psów pasterskich. Pochodzi z Norwegii i Wysp Szetlandzkich, ale wyhodowany został w Szkocji. Używany był przez wiele lat jako pasterz krów i owiec. Dziś pracuje przy zaganianiu i pilnowaniu stad, jako pies stróżujący i pies do towarzystwa.

Charakterystyka:

Owczarek szetlandzki hodowany od pokoleń jako samotny pies pasterski, nadal jest trudnym psem z wielką ilością obronnych instynktów. Wierny rodzinie, wydaje się być jedno osobowym psem, skupiającym się na swoim opiekunie z wielką miłością i oddaniem. Lubi przebywać w  otoczeniu rodziny, która oferuje dużo pozytywnego szkolenia i uwagi, Owczarki szetlandzkie są ufne i otwarte na innych członków rodziny. Mają wielką, prawie ludzką inteligencję. Przejawia się ona nie tylko w polu, w gospodarstwie i podczas zawodów, ale także w domu. Są bardzo dobre w czytaniu ludzkich nastrojów. Psy tej rasy są idealnymi pracownikami gospodarstwa jako psy stróżujące lub przewodnicy turystyczni. Owczarki Szetlandzkie mają długie płaszcze, przypominające miniaturową wersję długowłosych Collie. Ich głowa ma długi, szlachetny kształt ze stożkowatą kufą, uszy podniesione i migdałowe oczy. Długie włosy tworzą grzywę w dół po bokach głowy i szyi. Mają podwójny płaszcz, szorstki na zewnątrz, krótki i gęsty wewnątrz. Umaszczenie jest w kolorze niebieskim Merle, czarnym i złotym z oznaczeniem białym, podpalanym.

Warto wiedzieć:

Owczarek szetlandzki może być bojaźliwy i podejrzliwy wokół obcych, często kurczy się kiedy ludzie starają się go pogłaskać. Ma tendencję do szczekania. Odpowiednie szkolenie może pomóc w socjalizacji. Psy tej rasy szybko się uczą i są chętne do wykonywania polecenia. Potrzebują mnóstwo ćwiczeń i zadań, aby zaspokoić ich ciekawość. Ogrodzone podwórko jest idealne do zaspokojenia jego potrzeb ruchowych. Owczarki szetlandzkie trzeba codziennie szczotkować. Zdrowy może żyć 15 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują przegrzanie, choroby oczu i nadczynność tarczycy.

źródło zdjęcia
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=386365

Komentarze
Wczytywanie...