Owczarek staroangielski bobtail

0 653

Historia:

Choć nikt nie wie na pewno, to uważa się, że owczarek staroangielski powstał w zachodniej Anglii jako skrzyżowanie Bearded Collie i różnych psów. Inni twierdzą, że wywodzi się od rosyjskiego Owczarka. Owczarek staroangielski pojawił się w na początku XIX wieku i był wykorzystywany głównie jako pies pasterski. Uważa się, że jest to rasa stara, znana w Anglii już w średniowieczu jako użyteczna do obrony przed wilkami i niedźwiedziami, a dopiero później używana do zaganiania owiec.

Charakterystyka:

Staroangielski Owczarek potrafi wnieść ciepło, miłość i lojalność do każdego gospodarstwa domowego. Potrzebuje szczególnego, spokojnego miejsca w domu, w którym może się pozytywnie naładować, uwielbia czas spędzony z rodziną, potrzebuje dużo uwagi i czułości. Choć jego przodkowie spędzili wiele pokoleń przy pasieniu krów i owiec, owczarek staroangielski jest psem dobrze ułożonym. Lubi pozostać na werandzie lub w pobliżu domu. Uwielbia leniuchować na kanapie. Staroangielski owczarek ma dużą, kwadratową ramkę objętą włochatym płaszczem. Ma dużą, trochę kwadratową głowę, płaskie uszy i duży czarny nos. Jego inteligentne oczy mogą być brązowe, niebieskie. Jego płaszcz jest zwykle niebieski, szary, niebiesko-szary z/ lub bez białych plam. Ma silny, zrównoważony wygląd.

Warto wiedzieć:

Hodowane były do zarządzania zwierzętami, dlatego też dziś muszą mieć zapewnione zadania, aktywność i dużo ruchu. Nie jest to najlepszy wybór na towarzysza w mieszkaniu, te psy potrzebują dużego terenu, ogrodzonego podwórka. Zdrowy staroangielski owczarek może żyć 12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, problemy z tarczycą i zaćmę. Jeśli są przekarmiane, mogą cierpieć na otyłość. Ich długie, szorstkie płaszcze potrzebują regularnego szczotkowania aby zapobiec macie.

źródło zdjęcia:
By Томасина – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29848343

Komentarze
Wczytywanie...