Owczarek środkowoazjatycki

0 168

Historia:

Owczarek środkowoazjatycki to starożytna rasa. Powstała najprawdopodobniej około 4000 lat temu w Rosji. Owczarki są potomkami mastifa tybetańskiego. Ponieważ były wyhodowane przez koczownicze plemiona i spędziły życie w podróży, ciężko jest ustalić dokładnie miejsce pochodzenia. Rasa ta została stworzona do pilnowania stada. Dziś nadal używana jest do tej pracy, a nawet do walk psów. Owczarek środkowoazjatycki jest popularny w wielu krajach Azji Środkowej, w tym Rosji, Iranie, Tadżykistanie i Uzbekistanie.

Charakterystyka:

Owczarek środkowoazjatycki to znakomity ochroniarz. Pełni rolę strażnika stada, jest bardzo opiekuńczy, niezależny i często pozostaje na uboczu. Uwielbia długie spacery i piesze wędrówki. Potrzebuje silnej ręki opiekuna, należy nim kierować i trzymać go z dala od kłopotów. Jest to pies wytrzymały zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jego ciało jest nieco dłuższe niż wyższe, ma szeroką klatkę piersiową, grubą powłokę płaszcza, która jest najczęściej szara. Ze względu na wygląd futra przypomina Mastiffa. Jego uszy tworzą kształt kalafiora.

Warto wiedzieć:

Owczarki środkowoazjatyckie są głośne w nocy, może to wywoływać niezadowolenie wśród sąsiadów. Są szczęśliwe wówczas, kiedy mogą pilnować dużego terenu, oczywiście ogrodzonego. Są spokojne, ale nie zawsze łagodne. Kontakt z dzieci powinien być zawsze nadzorowany. Są dominujące względem innych zwierząt i psów. Ponieważ są dużego rozmiaru, mają problemy zdrowotne z dysplazją stawu biodrowego i problemy z łokciami.

Komentarze
Wczytywanie...