Owczarek portugalski

0 769

Historia:

Owczarek portugalski pochodzi z Portugalii. Jego przodkami najprawdopodobniej były psy owczarskie z gór Serra de Aries i owczarki francuskie długowłose. Wykorzystywany był do pilnowania stad zwierząt hodowlanych. Dziś psy tej rasy są rzadko spotykane.

Charakterystyka:

Owczarek portugalski to inteligentny, opanowany i żywy pies, bardzo przywiązany do człowieka. Wymaga szkolenia, ale jest chętny do nauki. Potrzebuje konsekwentnego stanowczego opiekuna. Potrafi być czasami uparty i zawzięty. Może mieć skłonność do dominacji. Jest niezmiernie pracowity, odpowiedzialny i konsekwentny. Kocha rodzinę, jest bardzo cierpliwy w stosunku do dzieci. Zawsze zaznacza swoje terytorium, jest nieufny wobec obcych, co sprawia, że jest znakomitym psem stróżującym. Owczarek portugalski to pies średniej wielkości, ma solidny i mocny wygląd. Posiada bardzo obfite owłosienie. Jego włosy są gładkie, długie i lekko kręcone. Ma charakterystyczną długą brodę, wąsy i brwi. Jego umaszczenie jest w kolorze brunatnożółtym, czarnym, podpalanym, kasztanowym lub wilczym. Ma szeroką głowę i zwisające uszy.

Warto wiedzieć:

Owczarki portugalskie potrzebują dużo ruchu i dużych przestrzeni. Nie są więc dobrymi mieszkańcami miasta. Wymagają systematycznej pielęgnacji, aby zachować ładny wygląd.

źródło zdjecia:
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2640200

Komentarze
Wczytywanie...