Owczarek południoworosyjski Jużak

0 242

Historia:

Owczarek południoworosyjski pochodzi z Rosji. Jego przodkami są molosy azjatyckie i Borzoje. Potocznie nazywany jest Jużakiem. W dawnym ZSRR, w Armii Czerwonej pełnił rolę wartownika. Była to pierwsza rasa psów rosyjskich uznana przez FCI. Dziś używana jest do pilnowania stad zwierząt hodowlanych. W Polsce mało znana.

Charakterystyka:

Owczarek południoworosyjski Jużak to inteligentny, łatwy w szkoleniu, chętny do nauki pies. Jest bezgranicznie oddany i wierny swojemu opiekunowi. Ma ogromne zaufanie do bliskich mu osób oraz wielką nieufność, wręcz wrogość do osób nieznanych. Jest znakomitym psem stróżującym. Wymaga szkolenia i konsekwentnego i stanowczego opiekuna. Jest to pies o niezwykle silnym charakterze, może być dominujący i groźny. Dobrze wychowany jest wierny, posłuszny, przyjacielski. Jużak to duży i muskularny pies. Ma umaszczenie białe, popielate, szare lub łaciate. Posiada długi, gęsty, szorstki, lekko falowany włos. Szybko dostosowuje się do zmiennych warunków klimatycznych.

Warto wiedzieć:

Owczarek południoworosyjski Jużak potrzebuje dużych przestrzeni i dużo ruchu. Powinien wychodzić na regularne spacery. Jego pielęgnacja jest nieco pracochłonna, włos wymaga częstego wyczesywania. Zdrowy może żyć 15 lat.

źródło zdjęcia:
By user:Przykuta – user:Przykuta, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2640085

Komentarze
Wczytywanie...