Owczarek podhalański

0 867

Historia:

Owczarek podhalański to typ owczarka spotykanego w Tybecie, na Kaukazie i w Mongolii. Uważa się, że wszystkie te rasy pochodzą od doga tybetańskiego. Występuje przede wszystkim w Tatrach i Beskidach. Nazwa pochodzi od miejsca i kraju: Tatry i Polska, stąd Owczarek podhalański, Polski owczarek podhalański. Owczarek tatrzański był bardzo przydatny dla mieszkańców gór południowej Polski. Puszyste ogony owczarków służyły człowiekowi do trzymania się i wspinania po nierównym terenie górskim. Ich niezwykłe futro ogrzewało w zimowe wieczory. Owczarek podhalański pomagał góralom wypasać owce w górach, pilnował stada przed drapieżnikami takimi jak niedźwiedzie i wilki, pilnował zagród i domostw góralskich. Polski owczarek podhalański wyhodowany był jako pies pasterski i stróżujący. Przed II wojną światową używany był przez policję, wojsko i GOPR jako pies stróżujący i patrolowy oraz lawinowy pies ratowniczy. Dziś zaliczany jest do psów obronnych, używany  w Tatrach jako opiekun i do towarzystwa.

Charakterystyka:

Ponieważ polskie owczarki podhalańskie hodowane były do pilnowania dużych stad owiec i spędzały większość czasu bez kontaktu z ludźmi, mogą pojawić się u nich syndromy samotnika. Są doskonałymi strażnikami rodzin i domostw. Psy tej rasy są łagodne z natury, czujne i bardzo przywiązane do właściciela. Są posłuszne, inteligentne, dobrze dogadują się z dziećmi. Lubią mieć swoje miejsce, ale potrzebują także rodziny, są niezwykle wdzięczne za uwagę i czas im poświęcony. Polskie owczarki podhalańskie mają samoczyszczącą powłokę, opracowaną ze względu na jego długi czas spędzany z dala od ludzi. Jest to rzadka rasa ze względu na ich nieskazitelną, czystą biel futra. Gęsty podszerstek objęty szorstkim włosem okrywowym, został opracowany w celu ochronny przed czynnikami zewnętrznymi, w tym ekstremalnie niskimi temperaturami. Są to duże i ciężkie psy. Ich głęboko osadzone ciemne oczy mają wyraźny kontrast z ich białym futerkiem, podobnie jak ich czarny nos i usta.

Warto wiedzieć:

Polski owczarek podhalański został wyhodowany jako opiekun stad i otrzymał bardzo duże tereny do pilnowania, tak więc ma tendencję do tempa i dużej aktywności. Dziś potrzebuje dużego ogrodzonego terenu, gdzie będzie prawdopodobnie spędzać większość swojego czasu. Ze względu na swoją wielkość, Polskie owczarki podhalańskie są podatne na wzdęcia, padaczkę i zwichnięcia rzepki. Swoją, piękna białą sierść zrzucają na wiosnę i muszą być szczotkowane regularnie w tym czasie. Psy tej rasy nie ślinią się jak wiele innych olbrzymich ras.

źródło zdjecia:
By Svenfischer – de.wikipedia uploaded by Svenfischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=815399

Komentarze
Wczytywanie...