Owczarek pirenejski

0 448

Historia:

Owczarek pirenejski został opracowany jako towarzysz pracy przy pilnowaniu stada owiec w Pirenejach, stąd nazwa. Podczas I wojny światowej służył jako pies obronny, kurier oraz pies poszukiwawczo-ratowniczy. Obecnie jest to pies do towarzystwa. Pracuje również w ratownictwie górskim.

Charakterystyka:

Jest to pies aktywny, który wpycha swój nos do wszystkiego co się dzieje. Psy tej rasy są zaangażowane, interaktywne, figlarne choć ciągle myślą o pracy. Aktywność i inteligencja to słowa kluczowe kojarzące się z tą rasą. Uwielbiają być zajęte, pragną bliskości opiekuna. Nie znoszą bezczynności.  Owczarek pirenejski jest znacznie mniejszy i szybszy. Rozróżnia się dwa rodzaje Owczarka pirenejskiego, z długim włosem i gładką kufą , podobnie jak owczarek australijski, oraz o długim włosie z dużą ilością podszerstka i krótkowłosym pysku, trochę jak Briard. Oba psy są w kolorach płowym, szarym, pręgowanym.

Warto wiedzieć:

Owczarek pirenejski potrzebuje odpowiedniego szkolenia, dużo ruchu. Jeżeli nie ma żadnego zajęcia i większość czasu spędza na bezczynności może przysporzyć wiele kłopotów. Psy tej rasy są z reguły zdrowe, mogą chorować na dysplazję stawu biodrowego i zaniki siatkówki.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Berger-des-Pyrenees_Ellea_800x600.jpg

Komentarze
Wczytywanie...