Owczarek kraski

0 3 631

Historia:

Owczarek kraski wyhodowany został w Słowenii, na Bałkanach. Pochodzi z płaskowyżu kraskiego, skąd pochodzi jego nazwa. Dawniej nazywany był Owczarkiem z Istyrii. Jego przodkiem jest Mastif tybetański. Opracowany został do pilnowania stad zwierząt hodowlanych. Dziś jest psem pasterskim. Wykorzystuje się go w służbach wojskowych. Ponieważ do roku 1970 władze jugosłowiańskie zabroniły wywozu tych psów poza granice państwa, psy tej raj rasy są rzadko spotykane w Europie.

Charakterystyka:

Owczarek kraski to odważny i waleczny pies. Jest wspaniałym stróżem i obrońcą. Nieco nieufny wobec obcych, zawsze trzyma się od nich na dystans. Nie można go przekupić, dlatego wykorzystywany jest służbie wojskowej. W domu jest czuły, wesoły i serdeczny. Dla domowników jest lojalny, oddany i towarzyski. Wymaga szkolenia, ale bardzo szybko się uczy, jest mądry i pojętny. Owczarek kraski to duży pies. Ma dumny wygląd i proporcjonalną sylwetkę ciała. Posiada ciemne oczy w kształcie migdałów. Jego obfita sierść sprawia wrażenie psa większego niż w rzeczywistości. Jego umaszczenie jest szare, stalowe z ciemnymi znaczeniami.

Warto wiedzieć:

Owczarek kraski nie nadaje się do życia w mieście, w małym mieszkaniu. Uwielbia ruch, bieganie, potrzebuje dużych przestrzeni. Potrzebuje delikatnego, konsekwentnego opiekuna. Jego pielęgnacja jest prosta, wymaga systematycznego szczotkowania. Zdrowy może żyć 12-13 lat.

Komentarze
Wczytywanie...