Owczarek kaukaski

0 669

Historia:

Owczarek kaukaski to jeden z najstarszych zachowanych molosów, pochodzący z Kaukazu, między Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim. Służył do obrony i straży stada. Znany był również jako pies rasy Mountain, groźny strażnik przed drapieżnikami i złodziejami. Jego siła i lojalność spowodowała, że stał się popularnym psem. Pełnił także rolę psa policyjnego i towarzysza w całej Europie i byłym ZSRR.

Charakterystyka:

Owczarek kaukaski jest ciepły, przyjazny i kochający. Szlachetny i rycerski, ma poczucie obowiązku i zna wartość ciężkiej pracy. Jest wierny, chętny do pracy i oddany swojej rodzinie. Jednak ma też silne poczucie niezależności. Może być nieco podejrzliwy w stosunku do nowych ludzi. Jest to legendarny strażnik. Obronny i silny jak wielki, stary niedźwiedź może stanowić zastraszający widok na każdym nieznajomym. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu i socjalizacji, jest dużo bardziej społeczny. Owczarek kaukaski posiada duży, silny, muskularny tułów, pokryty grubą warstwą sierści. krótkowłosą lub długowłosą. Zwykle przechodzi ona w odcienie szarości, czerwieni, rdzy, koloru żółtego, białego lub pręgowanego. Jego duża, klinowata głowa ma podłużny pysk i krzaczaste, wysoko osadzone uszy, głęboko osadzone i owalne oczy. Ma gruby ogon, który zazwyczaj wisi nisko lub kuli się nieznacznie.

Warto wiedzieć:

Owczarek kaukaski to duży, silny pies. Wymaga odpowiedniego szkolenia i socjalizacji z równie silną wolą właściciela. Bardzo sprytny. Może żyć 12 lat ze stosunkowo nielicznymi problemami zdrowotnymi, jednak u niektórych mogą rozwijać się problemy z dysplazją i chorobami serca. Zarówno krótko jak i długowłose płaszcze potrzebują regularnego szczotkowania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sploty w długich szatach.

źródło zdjęcia:
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1253046

Komentarze
Wczytywanie...