Owczarek kataloński

0 607

Historia:

Jak sama nazwa wskazuje, Owczarek kataloński pochodzi z Katalonii, w Hiszpanii. Prawdopodobnie został wyhodowany ze starego psa Pireneje. Rasa ta służyła jako psy obronne i psy kurierskie w kilku wojnach, w tym hiszpańskiej wojnie domowej. Są one używane jako poszukiwawcze-ratownicze i psy policyjne w Hiszpanii. Rasa ta zanikała aż do roku 1970, wtedy to grupa miłośników katalońskich na nowo odkryła wielkie właściwości tych psów i rozpoczęła promowanie rasy. Wciąż jednak jest to rzadka rasa psów.

Charakterystyka:

Katalońskie Owczarki są to bardzo wytrzymałe psy, pomimo ich ślicznego i delikatnego wyglądu. Są dobrymi zwierzętami domowymi, jednak  nadal bardzo zbliżone do swoich korzeni. Najlepiej czują się w dużym ogrodzonym terenie. Rasa ta wymaga także szkolenia i treningu. Są to inteligentne, odważne, energiczne i posłuszne psy. Ich łagodny charakter sprawia, że to dobry wybór dla dzieci. Ich sylwetka jest wysportowana i solidna. Są to futrzane, kudłate psy. Ich płaszcze są płowe lub szare, z niewielką ilością czerwonego brązu, kasztanu, czarnego lub białego koloru. Mają pełną brodę i wąsy, które nadają im przyjazny wygląd.

Warto wiedzieć:

Ze względu na jego cechy pasterskie, Owczarek kataloński, może przenieść swoje umiejętności i predyspozycje na ludzi i inne zwierzęta w swoim gospodarstwie domowym. Szkolenie i posłuszeństwo jest pomocne i konieczne aby przekierować jego zmysł pasterski. Kolejna jego cecha to nerwowość lub ekstremalna nieśmiałość. Jest to rzadka rasa i podobnie jak wiele innych ras rzadkich, ma kilka udokumentowanych problemów zdrowotnych. W przeciwieństwie do większości psów tego rozmiaru, może rozwijać się dysplazja stawu biodrowego.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118746

Komentarze
Wczytywanie...