Owczarek karpacki

0 2 045

Historia:

Owczarek karpacki jest również znany jako Karpacki owczarek. Został wyhodowany w Rumunii do pilnowania stad. Te psy pracują tam nadal, a ich wygląd i temperament niewiele się zmieniły.

Charakterystyka:

Owczarek karpacki to zwinny, dostojny pies o godnym zachowaniu. Ponieważ rasa ta została wyhodowana do straży nad stadami, pies jest doskonałym stróżem o zrównoważonym temperamencie i oddanym rodzinie. Jest to rasa dla właścicieli poszukujących cichego, poważnego psa, który nieco wtopi się w krajobraz, przy wykonywaniu swojej pracy. Właściciele owczarków karpackich powinni dbać o przestrzeń dla psów i brać je na bardzo długie codzienne spacery. Owczarek ma pełną sierść, jej utrzymanie wymaga tylko okazjonalnego szczotkowania. Jest to dużej postury pies, ma gęstą, szorstką sierść w prostej szacie, z piaszczysto-kolorowym futerkiem na głowie i kończynach i ciemniejszym odcieniu na plecach. Ma wspaniale długi i puszysty ogon. Kiedy pies jest spokojny, ogon zwisa i dotyka stawu skokowego, gdy ożywiony, ogon jest trzymany wysoko, a jego pióropusze mają kształt sierpa.

Warto wiedzieć:

Owczarek karpacki nie powinien żyć w mieszkaniach lub małych domach, ponieważ potrzebuje wiele miejsca do poruszania się. Większość pasterskich Owczarków karpackich jest zadowolonych z życia przynajmniej częściowo na zewnątrz, gdzie czują się znakomicie i wykonują swoją pracę. Jest to zdrowy pies. Problemy dotyczą tylko dysplazji stawu biodrowego.
źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ciobanesc_Romanesc_Carpatin#/media/File:Carpatin.jpg

Artykuł: http://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_karpacki

 

Komentarze
Wczytywanie...