Owczarek holenderski

0 821

Historia:

Owczarek holenderski wyhodowany został w XIX wieku, w  Holandii jako uniwersalny pies do pracy. Powszechnie używany  jako pasterz, pies farmerski, pies policyjny i stróżujący. Bardzo popularny w Holandii, trudniejszy do znalezienia gdzie indziej. Przypomina postać owczarka holenderskiego hodowanego w XVIII wieku, na terenach Brabancji, Veluwe, Gooi, Drenthe.

Charakterystyka:

Owczarek holenderski to nie tylko znakomity pracownik, ale także wierny i serdeczny przyjaciel. Pragnie towarzystwa rodziny ponad wszystko. Jeśli przebywa sam zbyt długo, może się nudzić i czuć samotny. Rozkwita przy dużej dawce dobroduszności, zabawy i miłości. Wysoce obronny w stosunku do swojej rodziny i terytorium. Jest czujnym i uważnym towarzyszem dla dzieci. Owczarek jest również łatwy w uczeniu się i reagowaniu na komendy najbardziej nawet skomplikowane. Owczarki holenderskie występują w trzech odmianach: owczarek holenderski krótkowłosy, owczarek holenderski szorstkowłosy i owczarek holenderski długowłosy. Mają potężne, płaskie głowy, czarne nosy i trójkątne uszy, a ciemne brązowe oczy, które mają czujny i inteligentny wyraz.

Warto wiedzieć:

Owczarek holenderski może żyć 14 lat z niewielką ilością genetycznych problemów zdrowotnych. Pielęgnacja jest bardzo łatwa do wszystkich rodzajów sierści. Lubi być stale zajęty, jest posłuszny i skory do nauki, przy tym opanowany i czujny.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_holenderski#/media/File:Hollandse_herder_ruwhaar.jpg

Komentarze
Wczytywanie...