Owczarek chorwacki

0 1 019

Historia:

Owczarek chorwacki pochodzi z I połowy XX wieku z Chorwacji. Powstał z krzyżówki Mudi i Pumi. Wykorzystywany był jako pies zaganiający i stróżujący. Pilnował stada owiec i bydła. Brał udział w psich zawodach typu agility. Rasa ta występuje w dwóch odmianach mniejszej i większej. Jest licznie spotykana w Chorwacji, Słowenii i na Węgrzech.

Charakterystyka:

Owczarek chorwacki to szybkie, pojętne i pełne energii psy. Od najmłodszego okresu wymagają socjalizacji. Zaniedbane, bez żadnych obowiązków i zadań bywają szczekliwe, uciążliwe, mogą być destrukcyjne. Uwielbiają długie spacery i biegi. Powierzone zadania wykonują szybko i z wielkim entuzjazmem. Lubią życie rodzinne. Tolerują inne zwierzęta domowe. Nie mają jednak dobrego kontaktu z dziećmi. Przywiązują się do jednego opiekuna, zostają psami jednego pana. Owczarek chorwacki ma umaszczenie czarne z białymi znaczeniami na piersiach i łapach. Jego włos jest średniej długości, lekko falowany.

Warto wiedzieć:

Owczarek chorwacki potrzebuje dużo ruchu. Uwielbia biegi przy rowerze lub na równi z biegaczem sportowym. Ma problemy z dysplazją stawu biodrowego. Jego sierść wymaga pielęgnacji i systematycznego szczotkowania.

Komentarze
Wczytywanie...