Owczarek australijski

0 85

Historia:

Owczarek australijski został wyhodowany w USA. Na temat powstania tej rasy istnieje wiele teorii. Dokładnie nie wiadomo jak przebiegała jej historia. Uważa się, że protoplastami były owczarki przywożone przez osadników z różnych krajów, m.in. z Anglii. Na terenie USA dochodziło do wielu krzyżówek tych psów. Tak powstawała rasa spełniająca kryteria wszechstronnego psa pasterskiego i stróżującego. W rzeczywistości rasa ta nie ma realnego połączenia z Australią. Nazwę „owczarek australijski”, zawdzięcza baskijskim pasterzom pochodzącym z Australii. Owczarki australijskie stały się bardziej popularne w połowie XX wieku. Stały się ulubionymi psami farmerów i kowbojów ze względu na ich unikalne talenty pasterskie.

Charakterystyka:

Owczarki australijskie są lojalne i niezawodne. Są niefrasobliwymi towarzyszami. Jeśli chodzi o ich miłość do gier i zabaw, to nigdy tak naprawdę nie wyrastają ze szczeniąt. Z tego powodu są doskonałe dla dzieci. Mają łagodny charakter. Są też chętne do pracy. Zlecone zadanie wykonają z mnóstwem energii i przed czasem. Owczarki australijskie są energiczne, proporcjonalne, psy są trochę dłuższe niż wyższe. Ich nieco kopulaste głowy i średniej długości kufy są tej samej długości. Mają migdałowe oczy, które mogą być niebieskie, brązowe lub bursztynowe. Ich uszy są trójkątne i wysoko osadzone, piersi głębokie, a ogon prost i naturalnie krótki. Ich sierść jest krótka i miękka wokół głowy, na uszach i na kończynach przednich. Owczarki australijskie można znaleźć w odcieniach czarnym, niebieskim, czerwonym, lub czerwonym z białym.

Warto wiedzieć:

Podobnie jak większość ras pasterskich, owczarki australijskie posiadają silną etykę pracy. Kochają zadania do wykonania. Pozostawione same sobie w pomieszczeniach, zbyt długo, mogą być trochę zwariowane. Z tego powodu nie nadają się życia w mieszkaniach. Należy zabierać je do pracy w polu lub na dłuższe spacery po lesie. Aktywność powoduje, że jest to pies bardzo zadowolony, a jego psychiczna stymulacja prawidłowa. Niektóre Owczarki australijskie zachowały silne geny psów robotniczych. To sprawia, że chętne są do pracy, a mniej chętnie spędzają czas z rodziną. Zdrowy Owczarek australijski może żyć 15 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawów biodrowych, zaćmę i niedoczynność tarczycy. Owczarki australijskie nie rzucają nadmiernie sierści, wystarczy sporadyczne szczotkowanie.

Komentarze
Wczytywanie...