Ogar polski

0 1 869

Historia:

Ogar polski posiada niezbyt dokładne pochodzenie. Najprawdopodobniej pochodzi z XVI wieku, z krzyżówki Psa Św. Huberta, psów gończych z Półwyspu Apenińskiego i foxhoudów. Do końca XVIII wieku były to bardzo popularne psy w Polsce. Pisali o nich Mikołaj Rej w „ Żywocie człowieka poczciwego”, hrabia Jan Ostroróg w „O psach gończych i myślistwie z nimi”. Ogar polski był niezwykle cenionym towarzyszem na polowaniach polskiej szlachty. W wieku XIX nastąpił znaczny spadek zainteresowania poprzez krzyżowanie tych psów z innymi rasami. Odnowienie czystej rasy Ogara polskiego zapoczątkował w 1959 roku płk. Piotr Kartawik. Dziś ogar cieszy się dużą popularnością wśród myśliwych. Jest także psem rodzinnym. Znany jest niemal w całej Europie.

Charakterystyka:

Ogar polski to zrównoważony, opanowany i spokojny pies. Doskonale się sprawdza jako pies domowy. Szybko aklimatyzuje się w dowolnych warunkach. Uwielbia kontakt z ludźmi, potrzebuje wspólnie spędzanego czasu. W domu na ogół jest leniwy, uwielbia wylegiwać się na kanapie po długim spacerze. Jest psem niezwykle towarzyskim. Dobrze wyszkolony i socjalizowany nie sprawia problemów. Nie jest agresywny. Ma dobry kontakt z dziećmi. Jest łagodny dla innych psów i zwierząt domowych. Ogary polskie nie są dobrymi stróżami domu, ale zawsze sygnalizują umiarkowanie donośnym głosem przybycie obcej osoby. Są to psy niezależne, niełatwe w szkoleniu, chociaż uczą się szybko. Nie są także psami posłusznymi. Są jednak bardzo wrażliwe na sposób traktowania ich przez właściciela. Nawet podniesiony głos uznają za oznakę ostrego traktowania. Potrzebują pozytywnego wzmocnienia. Ogar polski to pies średniego wzrostu, o silnej budowie ciała. Ma muskularny grzbiet i szyję ze zwisającą dużą ilością fałdowanej skóry. Posiada czarny lub ciemno szary korpus z żółtym lub rdzawym podpalaniem. Na głowie od czoła do nosa, na klatce piersiowej, łapach i końcówce ogona ma białą sierść.

Warto wiedzieć:

Pielęgnacja ogara nie jest trudna, nie wymaga regularnych zabiegów, wystarczy systematyczne szczotkowanie. Należy zadbać o higienę uszu, ponieważ nie posiada wystarczającej wentylacji kanalików słuchowych. Ogar polski to zdrowa rasa, odporna na choroby. Czasami może wystąpić entropia- wada powiek, łzawienie oczu, zapalenie ucha. Żyje 13 lat.

Komentarze
Wczytywanie...