Nowofundland

0 630

Historia:

Newfoundland pochodzi z wioski rybackiej w Nowej Funlandii w Kanadzie. Od pokoleń psy tej rasy wspierają rybaków w pracach przy sieciach holowniczych, ratowaniu rozbitków, żeglarzy oraz zapewniają towarzystwo podczas długich dni na morzu. Rasa powstała z krzyżówki psów zamieszkujących wyspę Indian Beotuk i dużych psów wykorzystanych do polowań na niedźwiedzie. W Europie i USA, stały się popularne jako psy pracujące. W Nowej Fundlandii, jeszcze dziś można je znaleźć ciężko pracuje z rybakami.

Charakterystyka:

Newfoundlandy to prawdziwe łagodne olbrzymy, cierpliwe, kochające i zabawne. Są bardzo żywe i aktywne, bardzo uprzejme w stosunku do nowych ludzi. Nie są intensywnymi psami stróżującymi. Znane są natomiast z ratowania bliskich im osób przed pożarami, utonięciem i innymi niebezpieczeństwami. Są bardzo pracowite, potrafią pracować długo w dni intensywnie mokre i zimne. Newfoundlandy to niezawodne psy dla sportowych towarzyszy, na długie wędrówki po lesie, kochają dobrą, długą kąpiel. Newfoundlandy to duże psy pokryte grubym, ciężkim płaszczem. Mają duże, szeroką głowę, dobrze rozwiniętą kufę i średnie uszy. Płaszcze zazwyczaj są czarne, ale można znaleźć również w kolorze brązowym, szarym i czarnym i białym.

Warto wiedzieć:

Są to duże psy. Potrzebują dużej przestrzeni. Newfoundlandy wymagają regularnego szczotkowania. Obficie się ślinią. Zdrowy pies może żyć 15 lat, choć średnia wieku wynosi około 10. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego i choroby serca. Są również podatne na otyłość.

zródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=nowofunland+wikipedia+foto&client=firefox-b-ab

Komentarze
Wczytywanie...