Norsk Lundehund

0 1 113

Historia:

Norsk Lundehund pochodzi z XVI wieku z Norwegii z wyspy Værøy. Jego przodkami były psy służące do pilnowania owiec i kóz. Pierwszego opisu tej rasy dokonał w 1591 roku Schønebøl. 200 lat później biskup z Bergen opublikował książkę „Det første Forsøg paa Norges naturlige Historie”, która zawiera informacje o lundehundzie norweskim. Psy wykorzystywane były do łapania ptaków maskonurów. Od wieków łowiono te ptaki dla ich smakowitego mięsa. Czasami było to jedyne pożywienie tamtejszej ludności. Stada tych ptaków przesiadywały na skałach na które potrafił się wspiąć Norka Lundehund. Psy te były bardzo popularne w Norwegii. Ludność wiejska trzymała ich nieraz po 20 sztuk. Jeden pies mógł złapać w ciągu jednej nocy ponad 100 sztuk ptaków. Dlatego też psy tej rasy były bardzo drogie. Ich wartość był równa wartości krowy. W XIX wieku nastąpił spadek ich popularności z uwagi na łapanie ptaków siecią. Dziś maskonury są pod ochroną. Psy Norsk Lundehund stały się psami rodzinnymi i towarzyszącymi. Dziś są mało spotykane nawet w Norwegii.

Charakterystyka:

Norweski lundehund to wytrwały, ambitny i zwinny pies. Jest niesamowicie uważny i czujny. Potrafi zaskoczyć w najbardziej niespodziewanym momencie. Znakomity w górskich wspinaczkach po skałach. Ma silny instynkt myśliwego. Ma silną osobowość i żywy temperament. Lubi kontakt z ludźmi, jest przywiązany do swojego opiekuna. Niesamowicie pracowity. Potrafi rywalizować o względy opiekuna i rodziny. Dobrze dogaduje się z innymi psami. Jest nieufny w stosunku do obcych. Uwielbia wędrówki, ruch na powietrzu i biegi.

Warto wiedzieć:

Norweski lundehund to pies odporny na choroby. Może mieszkać w mieście, ale znacznie od tego woli duże przestrzenie i wędrówki górskie.

Komentarze
Wczytywanie...