Norrbottenspets

0 600

Historia:

Norrbottenspets pochodzi z XVII wieku, najprawdopodobniej ze Szwecji, z Norrbotten. Inne źródła podają, że z Finlandii z Kainuuland. Jest to stara rasa psów typu Spitz. Pierwotnie była wykorzystywana do polowania na wiewiórki, głuszce, cietrzewie, jarząbki, lisy, kuny, czasami także na niedźwiedzie i łosie. Norrbottenspets to typowy pies myśliwski. Dziś wykorzystywany jako pies pasterski i pies do towarzystwa. W Polsce pies tej rasy nosi nazwę Szpica nordyjskiego, w Szwecji – Norrbottenspets, w Finlandii Pohjanpystykorva, przez rolników nazywany Norrbottenspitz.

Charakterystyka:

Norrbottenspets to niezależny, odważny i wytrzymały pies. Wymaga socjalizacji i szkolenia. Uczy się szybko. Potrzebuje odpowiedzialnego i konsekwentnego opiekuna. Może być uparty i dominujący. Akceptuje swojego właściciela i rodzinę, jest nieufny i powściągliwy wobec obcych. Jest znakomitym psem stróżującym i obronnym, jeżeli chodzi o zagrożenie jego rodziny i jego terytorium. W innych przypadkach nie angażuje się w spory. Jest posłuszny i ufny w stosunku do najbliższych. Nie jest dobrym towarzyszem dzieci. Brak mu cierpliwości. Nie potrafi się z nimi dogadać. Akceptuje inne zwierzęta domowe. Norrbottenspets to średniej wielkości pies. Posiada sierść średniej długości w kolorze białym z żółtymi łatami lub czerwonym i czerwono-brązowym.

Warto wiedzieć:

Norbottenspets potrzebuje dużo ruchu, spacerów, biegów. Nie znosi nudy i samotności. Jest prosty w pielęgnacji. Może mieszkać w mieście, ale musi mieć zapewnione systematyczne długie spacery.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1489604

Komentarze
Wczytywanie...