Mudi

0 546

Historia:

Mudi pochodzi z Węgier. Jego przodkami i krewnymi są Puli i Pumi. Został opracowany na początku XX wieku. Stanowi trzecią odmianę, po Puli i Pumi, wśród węgierskich psów zaganiających i owczarskich. Pozostaje rzadką rasą. Chociaż ich głównym zadaniem jest praca pasterska, są bardzo uniwersalne, mogą chronić stada i zabijać robactwo. Są też często określane jako psy sterownika.

Charakterystyka:

Mudi to pies pasterski, który rywalizuje z Border Collie pod względem inteligencji. Jest to pies odważnie podejmujący walkę z większymi drapieżnikami, takimi jak dzik. Mudi ma także bardzo zrównoważony temperament, jest wspaniałym psem towarzyszącym i stróżującym. Ma tendencję do wiązania się głównie z jedną osobą, ale generalnie jest zaprzyjaźniony ze wszystkimi członkami rodziny. Małe dzieci będące w towarzystwie psów powinny być nadzorowane. Mudi jest przyjaźnie nastawiony do innych psów, o ile został wcześniej uspołeczniony. Mudi wygląda jak mały, czarny wilk. Jego szata jest długa, falista nieco kręcona, może być niemal w dowolnym kolorze. Mudi ma dumną postawę z szeroko ustawionymi tylnymi kończynami, które pomagają zachować równowagę w swoich pasterskich obowiązkach.

Warto wiedzieć:

Mudi potrzebują dużo ruchu, energicznych, codziennych spacerów lub biegania. Obawy zdrowotne dla tej rasy są minimalne, choć niektóre psy mają problemy z dysplazją stawu biodrowego. Pielęgnacja jest prosta.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=mudi+wikipedia+foto&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwielL_UsYjcAhWuiaYKHfBoB3AQsAQIKQ&biw=1138&bih=547#imgrc=jL4X_p6TIHokqM:

Komentarze
Wczytywanie...