Mops

0 1 486

Historia:

Mopsy mają mroczne i tajemnicze pochodzenie. Choć wszyscy zgadzają się, że jest to jeden z najstarszych na świecie ras, nikt nie jest pewien, jak dokładnie stary. Niektórzy twierdzą, że były krótkowłose – wersja pekińczyk i żyły wśród rodziny królewskiej w dynastii Shang ust 1600/46 p.n.e.) Inni mówią, że są rzeczywiście małą odmianą francuskiego mastiffa lub Buldoga. Obecnie większość zgadza się, że Mops pochodzi z Chin już z 400 roku p.n.e. Nazwa Mops jest tajemnicza. Może pochodzić od nazwy małpy marmozet lub od łacińskiego pugnus lub „Fist”. Wiele Mopsów zostało przywiezionych do Europy po brytyjskim najeździe Chin w 1860 roku.

Charakterystyka:

Mopsy kochają być przytulane i głaskane. Potrafią być zazdrosne lub zmartwione, kiedy uczucia opiekuna są poświęcone komuś innemu. Większość Mopsów dogaduje się z dziećmi dobrze. Są cierpliwe i zawsze gotowe do zabawy. Tak czy inaczej, kochają być wśród ludzi i raczej chcą mieć dużą rodzinę niż być same. Są ciekawskie i inteligentne, potrafią dostać się do intryg wokół domu lub na podwórzu. Dobrzy strażnicy i uroczy gospodarze. Gości witają mile, szybko i dziarsko. Mopsy mają krótką, krępą ramkę, okrągłą głowę o płaskim pysku i okrągłe, ciemne, wyłupiaste oczy oraz pomarszczone brwi. Mają gładką, miękką sierść, w czarnym, srebrnym, płowym i morelowym kolorze.

Warto wiedzieć:

Mopsy mają płaski pysk, z tego powodu posiadają tendencję do chrapania i charczenia, gdy płyn wpada pod ich podniebienie. Zmarszczki muszą być regularnie czyszczone, ponieważ zbierają wszelkie resztki. Podatne są na temperaturę otoczenia. W niskiej temperaturze, mogą szybko złapać przeziębienie. Podczas upałów, mogą się przegrzać i umrzeć. Klimatyzacja jest zalecana. Nie potrzebują dużo miejsca, aby być szczęśliwym. Należy dbać o prawidłowe racje pożywienia i dużo ćwiczeń, w przeciwnym razie staną się otyłe co spowoduje skrócenie żywotności i inne problemy zdrowotne. Mopsy to dostojnie zwierzęta i oczekują, że będą traktowane w ten sposób. Agresywne słowa lub ciężkie szkolenia mogą ranić ich uczucia.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?client=firefox-b-ab&biw=1138&bih=516&tbm=isch&sa=1&ei=-qg7W5zHLYitsAG

Komentarze
Wczytywanie...