Mastiff tybetański

0 581

Historia:

Nie wiadomo na pewno skąd pochodzi, ale uważany jest za jednego z najdawniejszych, olbrzymich psów. Mastiff tybetański nocami strzegł stad zwierząt hodowlanych. Jest najprawdopodobniej przodkiem wszystkich psów górskich i mastifów. Przez tysiące lat, pracował w połączeniu z Lhasa Apso, przy ochronie tybetańskich świątyń i pałaców. Do Europy przywędrował w XIX wieku.

Charakterystyka:

Mastiff tybetański to spokojny, łagodny, masywny pies. Jest czułym i ukochanym przyjacielem rodziny. W stosunku do dzieci może być nieco powściągliwy. Jest też nieufny wobec innych psów i obcych ludzi. Mastiff tybetański ma wrodzone poczucie opiekuńczości, ale musi przejść odpowiednie szkolenie i socjalizację, aby ukształtować swoje instynkty. Ogólnie rzecz biorąc, mastiff tybetański ma silne poczucie niezależności połączone z potrzebą czasu spędzanego w rodzinie. Potrzebuje wiele miłości. Mastiffy tybetańskie mają dużą sylwetkę pokrytą długą, grubą, podwójną warstwą sierści, która zazwyczaj występuje w kolorze brązowym, szarym i czarnoniebieskim, z możliwymi znaczeniami brązowozłotymi. Ich głowy mają kwadratowe pyski, głęboko osadzone oczy i wiszące V-kształtne uszy. Mają dobrze zbudowane mięśnie karku, proste plecy i pierzasty ogon. Wyglądają na bardzo silne psy.

Warto wiedzieć:

Mastiffy tybetańskie mogą żyć 15 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, alergie skórne i choroby serca. Pomimo swojej obfitej sierści, mastif tybetański jest dość łatwy w pielęgnacji, należy szczotkować go regularnie, ilość szczotkowania powinno się zwiększać podczas linienia. Jest zbyt duży do życia w mieszkaniu, potrzebuje dużo miejsca i ogrodzonego podwórka. Uwielbia kopać doły w ogrodzie.

źródło zdjęcia:
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6409941

Komentarze
Wczytywanie...