Mastif pirenejski

0 914

Historia:

Mastif pirenejski pochodzi z Hiszpanii, z południowych Pirenejów. Na Półwysep Iberyjski został sprowadzony przez Fenicjan około 3000 lat temu. Jego przodkami są masywne, pasterskie psy azjatyckie. Nazwa mastif pochodzi od łacińskiego słowa masuentus – oswojony, udomowiony lub od słowa mastibe- pasterz stad. Historia mastifa pirenejskiego sięga okresu Wergiliusza, 70-19 r. p. n. e., gdy psy tej rasy wykorzystywano do pilnowania i zaganiania stad owiec. Dziś mastif pracuje jako pies obronny, pasterski i towarzyski.

Charakterystyka:

Mastif pirenejski to spokojny, czujny, inteligentny i posłuszny pies. Doskonale zna swoją siłę, nie okazuje jednak agresywności wobec innych psów. Jest dumny i raczej wyniosły. W przypadku zagrożenia jest niezwykle odważny i sprawny. Jest doskonałym psem obronnym. Potrafi stoczyć walkę z niedźwiedziem i wilkiem. Jest także znakomitym psem pasterskim. Znakomicie pilnuje stada zwierząt, czuje się za nie odpowiedzialny. Uwielbia czas spędzony z rodziną. Jest dla swoich bliskich niezwykle łagodny, ciepły i przyjacielski. Dobrze dogaduje się ze znajomymi rodziny, jest nieufny wobec obcych. Niezmiernie czuły dla dzieci, delikatny i opiekuńczy, traktuje je jak własne. Ze względu na swoją siłę i wielkość wymaga socjalizacji. Mastif pirenejski to bardzo duży pies, ma ponadprzeciętny format. Jest muskularny i silny. Nieco dłuższy niż wyższy. Ma niezwykle silne nogi, dużą głowę, duży szeroki nos, trójkątne uszy. Posiada umaszczenie białe z charakterystyczną maską wokół oczu w kolorze szarym, czarnym, jasnobrązowym. Ma grubą sierść, o średniej długości, nieco dłuższą na szyi.

Warto wiedzieć:

Mastif pirenejski obciążony jest kilkoma chorobami genetycznymi. Są to choroby układu pokarmowego np. zapalenie jelita, skręt żołądka, nowotwory. Rzadko natomiast choruje na dysplazję stawu biodrowego. Potrzebuje dużo ruchu i dużej przestrzeni. Nie jest dobrym mieszkańcem bloku. Nie jest kłopotliwy w pielęgnacji, wymaga szczotkowania, regularnego sprawdzania uszu, zębów i pazurów.

Komentarze
Wczytywanie...