Mały gończy gaskoński

0 1 784

Historia:

Mały gończy gaskoński pochodzi z Francji. Jego przodkami były psy gończe z Gaskonii. Hodowany był przez myśliwych jako pies użytkowy. W XVI wieku popularność tych psów znacznie wzrosła, kiedy to hrabia Gaston Phoebus wyhodował sforę tzw. błękitnych psów do polowania na wilki i niedźwiedzie. W kolejnych stuleciach wyhodowano dwie odmiany tej rasy, małą i dużą. Mały gończy gaskoński wykorzystywany był do polowania na zające, wiewiórki i inną drobną zwierzynę. Był ulubionym psem biskupa Poitiers. Foundras – Chateauthiers (1720 – 1773), trzymany w pałacu dworskim, używany jako pies myśliwski. Dziś jest popularny w południowo-zachodniej części Francji.

Charakterystyka:

Mały gończy gaskoński to doskonały myśliwy, czujny, inteligentny, posłuszny. Potrafi pracować w grupie, dostosowuje się do poleceń myśliwego i do pracy innych psów. Wymaga jednak szkolenia i konsekwentnego opiekuna. Jest mądry, chętnie się uczy. Uwielbia czas spędzony z opiekunem. Jest psem przyjaznym, bez skłonności do agresji. Lubi czas spędzony z rodziną. Potrzebuje dużo ruchu, konstruktywnych działań i zabaw. Kocha sportową rywalizację w tropieniu i szukaniu przedmiotów. Potrzebuje pozytywnego wzmocnienia, pochwał i nagród za dobrze wykonane zadanie. Samotny, zaniedbany może być destrukcyjny. Mały gończy gaskoński to niewielki lecz silny pies. Jego umaszczenie jest cętkowane, czarno-białe. Ma dwie czarne łaty po obu stronach głowy, które pozostawiają strzałkę pośrodku czaszki.

Warto wiedzieć:

Mały gończy gaskoński potrzebuje dużo ruchu na powietrzu, codziennych spacerów. Ma skłonność do dysplazji stawu biodrowego. Jest prosty w pielęgnacji.

Komentarze
Wczytywanie...