Maltańczyk

0 1 243

Historia:

Jedna z najstarszych ras na świecie. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane, ale wiadomo, że maltańczyki  znane były już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna. Maltańczyk był ukochanym towarzyszem przez prawie 3.000 lat. Poeci rzymscy pisali o nim wiersze, a Grecy mieli specjalne grobowce, zbudowane specjalnie dla nich. Przez wieki mały maltańczyk przebywał w pałacach, dokazywał w ogrodach królewskich. Do dziś pozostaje popularny na wystawach. Jest zwierzęciem domowym, kochanym towarzyszem książąt i księżniczek od ponad 2000 lat.

Charakterystyka:

Maltańczyk wie zawsze jak się zachować. Jest to delikatne, kochające, posłuszne i dobrze wychowane stworzenie, które kocha, potrzebuje sporo uwagi i uczucia, wie jak wrócić do łask opiekuna. Ma nieustraszoną energię. Uwielbia biegać po podwórku, ścigać się po okolicy w kałużach błota. Jednak, gdy czas zabawy kończy się, jest wspaniały i spokojny. Maltańskie psy są idealne dla mieszkańców miast. Są ciche, łagodne, uprzejme i zadowolone z codziennych 20-30 minutowych spacerów. W rzeczywistości niektóre z nich wolą nawet małe przestrzenie od dużych.
Maltańczyk to pies wyglądający jak zabawka. Ma długi, biały, jedwabisty lub kremowy płaszcz, średnią głowę z zaokrągloną czaszką, uszy wiszące, nos ciemny. Nosi głowę wysoko na długiej szyi. Daje mu to wytworny, arystokratyczny wygląd. Ponieważ jego włosy wiszą tak nisko, a jego chód jest gładki, wydaje się unosić po podłodze.

                      

Zdjęcia:
Yetti-maltanczyk-2,5lat-autor-Kalina-Chrobot                       Dyzio-maltańczyk-6lat-autor-Justyna-Miturzyńska

Warto wiedzieć:

Maltańczyk potrzebuje rozpieszczania, ale zbyt wiele pieszczot może uczynić je psem drażliwym. Potrzebuje dużo miłości i uwagi, odwdzięczy się tym samym. Dobrze dogaduje się z dziećmi, ale dzieci muszą go szanować i bawić z nimi właściwie. Piesek znany ze swoich dobrych manier,  wymaga szacunku i dobrego traktowania. Raczej kanapowy, ale bardzo lubi zabawy i spacery. Jego sierść jest jedwabista i bardzo miękka, dlatego należy go ostrożnie szczotkować. Nie rzucają sierści zbyt wiele, co czyni je dobrym wyborem dla alergików. Należy również pamiętać, aby regularnie czyścić oczy i uszy. Maltańczyk może żyć 18 lat. Ogólnie zdrowy, może cierpieć z powodu problemów stomatologicznych. Zabawki dla psów i herbatniki, które promują zdrowie jamy ustnej mogą pomóc w utrzymaniu ich mocnych i czystych zębów.

            

Zdjęcia:
Gniewko-maltańczyk-szczeniak-3m-ce-autor-Sandra-Bokowy                   Bajka-2lata-autor-Dominika-Surman

Zdjęcie główne: Nikoś-maltańczyk-1rok-autor-Marta-Jurczyk

 

Komentarze
Wczytywanie...