Leonberger

0 731

Historia:

Leonberger powstał poprzez skrzyżowanie kilku dużych ras. Najprawdopodobniej w latach trzydziestych XIX wieku Heinrich Essig, chcąc rozsławić Lwią Górę na świecie, skrzyżował czarno-białą nowofundlandkę z długowłosym Bernardynem. Chciał stworzyć niepowtarzalnego psa do promowania rodzinnego Leonberga – psa podobnego do lwa. Leonberger należy do molosów typu górskiego. Te wielkie, piękne psy stały się szybko popularne wśród europejskich i rosyjskich arystokratów. Hodowany był jako pies do obrony, pilnowania dobytku, pies pasterski i do towarzystwa. Z wielkim oddaniem pełni funkcję psa ratowniczego i lawinowego.

Charakterystyka:

Leonberger kocha wszystkich i wszyscy kochają jego. Jest łagodny, spokojny i przyjazny. Ten niezwykły olbrzym jest niezwykle lojalny i niezawodny w domu. Leonberger ma żywą inteligencję, niezwykłą cierpliwość i niewiarygodną zwinność w stosunku do swej wielkości. Leonbergery są stworzeniami społecznymi. Potrzebują dużo uwagi, w przeciwnym razie staną się apatyczne i znudzone. Lubią być zaangażowane w sytuacje rodzinne i są bardzo wrażliwe na nastroje. Psy te mogą być niezwykle poruszone podczas kłótni rodzinnych.
Leoberger to przyjaciel na całe życie. Ma doskonały węch i mocarny grzbiet. Ma szorstki, średnio-długi płaszcz, który zazwyczaj jest koloru pomarańczowo-brązowego lub czerwonawo-brązowego. Jego duża, lekko zaokrąglona głowa ma przyjazne brązowe oczy, silną mordę z czarną maską i grzywę jak lew.

Warto wiedzieć:

Leonberger może żyć 10 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, choroby stawów i entropium (odwrócone powieki). Podobnie jak w przypadku innych dużych ras, są skłonne do otyłości. Leonberger potrzebuje dużych przestrzeni i przebywania w chłodnym klimacie. Nie potrzebuje wielu ćwiczeń, wystarczy mu codzienny spacer. Jest to domowy pies, dlatego potrzebuje trochę miejsca na kanapie.

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leonberger_Huendin.JPG

Komentarze
Wczytywanie...