Łajka zachodniosyberyjska

0 1 599

Historia:

Łajka zachodniosyberyjska pochodzi z zachodniej Syberii. Przodkami tej rasy psów sa różne odmiany łajek: łajka mansijska, chanrejska oraz rosyjskie psy myśliwskie. Wykorzystywana jako pies myśliwski.

Charakterystyka:

Łajka zachodniosyberyjska to niepokorny, samodzielny pies. Wyszkolony został do umiejętnego tropienia zwierzyny w lesie. Poluje sam bez udziału myśliwego, poprzez naganianie zwierzyny. Niechętnie wykonuje polecenia myśliwego, potrafi sam zorganizować sobie odpowiedni sposób tropienia. Wymaga szkolenia od najmłodszego okresu, ale wykazuje niezmierną wrażliwość na sposób traktowania. Surowa dyscyplina nie przynosi żadnych rezultatów. Ćwiczenia powinny odbywać się w formie zabawy, a pies winien być często nagradzany. Karanie psa może spowodować utratę jego zaufania. Dobrze traktowany pies jest bardzo wiernym i oddanym przyjacielem. Ma przyjazny stosunek do ludzi. Jest bardzo inteligentny i pojętny. Może czasami wykazywać agresję w stosunku do innych psów. Łajka zachodniosyberyjska posiada różnorodne umaszczenie. Może występować w kolorze białym, kremowym, pieprz i sól, rudym, szarym, łaciatym. Włosy psa są grube i proste, na szyi tworzą charakterystyczny kołnierz, na kończynach tworzą się dłuższe frędzle, a pomiędzy palcami występuje sierść. Łajki mają muskularną szyję, mocny tułów, klinowatą kufę, skośnie ustawione oczy, stojące uszy.

Warto wiedzieć:

Łajka zachodniosyberyjska nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy szczotkowanie. Pies chętnie sam się kąpie w zbiornikach wodnych i nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasa niezwykle zdrowa, bez obciążeń genetycznych.

Komentarze
Wczytywanie...