Łajka rosyjsko-europejska

0 2 595

Historia:

Łajka rosyjsko-europejska pochodzi z północnych rejonów europejskiej Rosji. Znana jest od wielu wieków. Jej przodkami są pierwotne psy myśliwskie i psy użytkowe z plemienia Komi. Łajka bardzo przypomina karelskiego psa na niedźwiedzie, zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru. Łajka wschodnio-europejska wykorzystywana była do polowania na grubą zwierzynę, zwierzęta futerkowe i ptaki. Dziś jest bardzo popularna w Rosji, hodowana jako pies myśliwski i pies do towarzystwa.

Charakterystyka:

Łajka rosyjsko-europejska to wytrzymały, mocny i energiczny pies. Jest niezależny i samodzielny. Niezmiernie pracowity, mądry i inteligentny. Ma silnie zakorzeniony instynkt myśliwski. W rodzinie jest raczej spokojny i przyjazny. Potrzebuje socjalizacji od najmłodszego okresu szczenięcego. Szybko się uczy i długo pamięta zdobytą wcześniej naukę. Są to psy właściwie jednego opiekuna. Są do niego niezmiernie przywiązane, ale uwielbiają spędzać czas z rodziną. Bardzo chcą być przydatne w ich życiu. Nie zbyt posłuszne. Są energiczne, potrzebują dużo ruchu na powietrzu. Łajka rosyjsko-europejska posiada umaszczenie czarno-białe, może być także całkowicie czarne, szare, białe, pieprz i sól lub łaciate. Ma sierść składająca się z dwóch warstw podszerstka, proste i twarde włosy różnej długości. Jego głowa jest w kształcie klina, ma skośnie osadzone oczy, trójkątne uszy. Posiada mocną, szeroką i prostą sylwetkę.

Warto wiedzieć:

Łajka wschodnio-europejska wymaga dużo ruchu na świeżym powietrzu, długich spacerów i zabaw. Jest jedną z najzdrowszych ras i najbardziej odpornych na niskie temperatury. W srogie zimy potrafi ogrzać opiekuna własnym ciałem.

Komentarze
Wczytywanie...