Łajka karelo-fińska

0 1 585

Historia:

Łajka karelo-fińska pochodzi z północno-zachodnich obszarów Rosji, przy granicy z Finlandią. Jej nazwa pochodzi od historycznej krainy Karelii. Przodkami tej rasy są szpice fińskie i myśliwskie psy rosyjskie. Psy te wykorzystywano w Europie do polowania. Całkowite wyodrębnienie tej rasy, jako rasy samodzielnej, nastąpiło w XX wieku. Pierwsze hodowle powstały w Petrozawodzku i Mjedwjeżjegorsku. Dziś rasa ta jest popularna jedynie w Rosji. Używana do polowania na kuropatwy, wiewiórki. W innych krajach bardzo mało znana.

Charakterystyka:

Łajka karelo-fińska to najmniejszy pies z grupy łajek. Jest energiczny, żywy, pobudliwy i niezwykle obronny. Jest inteligentny i niezwykle wrażliwy na sposób traktowania. Podobnie jak inne łajki nie toleruje złego traktowania. Dobrze wyszkolony i traktowany, jest psem przyjacielskim, towarzyskim, przyjaźnie nastawionym do znajomych. Pieski te często są nieufne wobec obcych. Mają wielki instynkt psa stróżującego i myśliwego. Ze swoim opiekunem nawiązują głęboką przyjaźń. Uwielbiają wspólny odpoczynek po ciężkiej pracy w samochodzie opiekuna. Umaszczenie tego psa występuje w kolorze rudym z różnymi odcieniami. Ma dwuwarstwową sierść: gęsty podszerstek i twarde, proste włosy.

Warto wiedzieć:

Łajka karelsko-fińska to pies ogólnie zdrowy, nie obciążony żadnymi chorobami genetycznymi. Jest łatwy w pielęgnacji i potrzebuje dużo ruchu.

Komentarze
Wczytywanie...