Łajka jakucka

0 1 252

Historia:

Łajka jakucka pochodzi Rosji z rejonu rzeki Kołyma w Jakucji, stąd też pochodzi nazwa tej rasy. Swoją historią sięga czasów pierwotnych. Wykorzystywana była jako pies zaprzęgowy i pies myśliwski. Kiedy populacja uległa znacznemu zmniejszeniu kynolodzy rosyjscy objęli rasę ochroną i rozpoczęli od nowa hodowlę tych psów. Dziś hodowla Łajki jakuckiej uczestniczy w narodowym programie ochrony, a od 2005 roku uznana jest za rasę narodową w Rosji.

Charakterystyka:

Łajka jakucka to pies o cechach pierwotnych. Dobrze wyszkolony jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Jest energiczny, żywy, szybki. Psy tej rasy są bardzo cenione przez myśliwych, posiadają dobry węch, słuch, wzrok. Są niezwykle odporne na warunki klimatyczne. Łajka jakucka posiada gruby, prosty i lśniący płaszcz podszyty gęstym, miękkim podszerstkiem. Jego umaszczenie jest w kolorze białym z czarnym lub szarym odcieniem. Może mieć rude łaty. Posiada mocny, umięśniony tułów, dobrze umięśnione nogi i duże, zwarte łapy owłosione pomiędzy palcami.

Warto wiedzieć:

Łajka jakucka to pies, który potrzebuje dużo ruchu i dużych przestrzeni. Wymaga szkolenia. Nie jest dobrym psem do życia w mieście. Potrzebuje silnego opiekuna.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=375260

Komentarze
Wczytywanie...