Lagotto Romagnolo

0 928

Historia:

Lagotto Romagnolo pochodzi z włoskiego regionu Emilia-Romania. Niektórzy historycy uważają, że ta rasa psa, była znana już w starożytnym Rzymie. Lagotto Romagnolo używany był jako pies wodny do polowania na terenach bagiennych w regionie Emilia-Romania we Włoszech. Znany był również jako najlepszy na świecie pies w poszukiwaniu trufli. Dziś Lagotto nadal wącha trufle, ale jest również ulubionym zwierzątkiem rodziny. W Skandynawii  obecnie jest modnym psem wystawowym, nie traci jednak swoich walorów użytkowych.

Charakterystyka:

Mimo wyglądu przypominającego zabawkę, jest to zaczepny, aktywny, wytrwały, doskonale aportujący pies pracujący. Uwielbia bliskość i uczucia. Tworzy silną więź ze wszystkimi członkami rodziny, jest szczególnie delikatny w zabawach z dziećmi. Ma doskonały słuch, szczeka, kiedy wyczuwa coś podejrzanego, ale staje się spokojniejszy, gdy dojrzewa. Szczęśliwy jest wówczas gdy ma do wykonania problemowe zadania, dlatego lubi mieszkać w domu z ogrodem. Jest trudny w szkoleniu. Lagotto romagnolo ma średniej wielkości tułów pokryty grubymi, kręconymi włosami, które zwykle przechodzą w kolor biały, brązowy, pomarańczowy lub biały z brązowymi i pomarańczowe łaty. Jego nieco duża głowa ma kwadratowy pysk, szeroki nos, okrągłe oczy i wiszące uszy.

Warto wiedzieć:

Lagotto romagnolo może żyć 16 lat w stosunkowo dobrym zdrowiu. Choroby, które mogą go dotykać to dysplazja stawu biodrowego, przypadki anomalii mózgu. Pielęgnacja zajmuje trochę czasu i uwagi. Jego szorstki, kędzierzawy włos musi być przycięty sporadycznie. Rasa ta nadaje się dla alergików, ponieważ nie gubi sierści i nie ma problemów ze skórą.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=783200

Komentarze
Wczytywanie...