Labrador retriever

0 262

Historia:

Nazwa rasy pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, chociaż psy te w rzeczywistości pochodzą z Nowej Fundlandii oraz od angielskiego czasownika „to retrieve” (przynosić). W XVIII wieku Labrador retriever wykorzystywany był przez rybaków do pracy na kutrach, psy pomagały przy wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących. Nazywane były psami św. Jana.

Charakterystyka:

Labradory retrievery są wiarygodne, chętne i cierpliwe. Kochają za poświęcanie im  czasu i uwagi. Nie są szczególnie agresywne, terytorialne, nadąsane czy destrukcyjne. Jednakże, mogą nieco wymknąć się spod kontroli w późniejszych latach, jeśli nie są szkolone jako szczeniaki. Retriever szkoli się chętnie i łatwo, będąc naturalnie cierpliwy i posłuszny. Nie jest jednak najlepszym psem stróżującym. Mimo alarmującego instynktu i doskonałego węchu, wydaje się być bardziej przyjazny niż agresywny w stosunku do ludzi, których nie zna. Labradory retrievery nie są szczególnie głośne, szczekają tylko na nieznane dźwięki, często obronnie, gdy ktoś zbliża się do domu. Wokół domu dobroduszne, bawią się dobrze z dziećmi i innymi psami. Lubią być zaangażowane w sytuacjach rodzinnych, dołączając do spotkań towarzyskich w niefrasobliwy sposób. Labradory mają tendencję do nudy, kiedy pozostają same w pomieszczeniu zbyt długo. Może to prowadzić do apatii i destrukcyjności z braku zainteresowania. Rasa ta jest najszczęśliwsza i najzdrowsza jeżeli ma dużą ilość zabawy, ćwiczeń na powietrzu. Labradory Retrievery są w kolorze czarnym, czekoladowym i żółtym. Mają szeroką głowę, uszy wiszące, oczy przyjazne i inteligentne. Mają grube nosy szerokie mordy i silne szyje. Labradory mają krótki, gęsty i wodoodporny zewnętrzny płaszcz. Choć nie są bardzo wysokie, są solidne i dobrze zbudowane.

Warto wiedzieć:

Długość życia Labradora Retrievera wynosi na ogół 10-12 lat. Ma stosunkowo niewiele problemów zdrowotnych, szczególnie skłonność do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, infekcji ucha i oka. Labradory, które jedzą zbyt dużo i nie ruszają się zbyt wiele, mogą mieć problemy z otyłością. To bardzo ważne, aby przygotowywać im umiarkowane racje żywności. Mogą mieszkać w mieszkaniu, ale muszą być regularnie wyprowadzane na spacery i wizyty w parku. Charakteryzują się naturalną ciekawością, pragnieniem towarzystwa i niesamowitym umysłem.

źródło zdjęcia:
By derivative work: Djmirko (talk)YellowLabradorLooking.jpg: User:Habj – YellowLabradorLooking.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4469919

Komentarze
Wczytywanie...