Kooikerhondje

0 1 038

Historia:

Kooikerhondje pochodzi z Holandii z XVI wieku. Jego przodkami są psy hodowane do polowań, tzw. ptaszniki. Jest jednym z najmniejszych psów do polowania na ptaki. Wykorzystywano go do polowania metodą hodjes Kooiker, łapanie ptactwa za pomocą klatek. Ponadto psy tej rasy łapały myszy, łasice i szczury. Płochacz holenderski był bardzo popularny w XVII i XVIII wieku. Swoje miejsce znalazł także na obrazach Rembrandta i Steena. XIX wiek przyniósł znaczny spadek hodowli. Dopiero w latach czterdziestych XX wieku baronowa van Harderbroek z Ammerstol przyczyniła się do odrodzenia na nowo tej rasy psów.

Charakterystyka:

Płochacz holenderski to pracowity, opanowany i czujny pies. Jest bardzo przywiązany do swego opiekuna, a podczas pracy ściśle z nim współpracuje. Jest przy tym posłuszny, mądry i inteligentny. Bardzo szybko dostosowuje się do zmieniającej rzeczywistości. Potrafi być bardzo spokojny i żywy, energiczny w zależności od sytuacji. Jest nieco nieufny w stosunku do obcych ludzi. To także doskonały pies stróżujący. Kooikerhondje posiada średniej długości, wodoodporny płaszcz. Ma błyszczące, dwukolorowe umaszczenie w barwach białej, pomarańczowej, czerwonej. Posiada długie wiszące uszy i charakterystyczny długi pierzasty ogon.

Warto wiedzieć:

Płochacz holenderski może mieszkać w mieszkaniu, ale potrzebuje dużej dawki ruchu. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Żyje 14 lat. Posiada obciążenia genetyczne w postaci chorób oczu, zaćmy, zaburzeń krwi, padaczki, częstych zwichnięć rzepki. Ma także skłonność do otyłości.

Komentarze
Wczytywanie...